Pomocník vlaštovičník má detoxikační účinky, pomůže i cukrovkářům

Vlaštovičník se používá zejména ve středoevropském a východoevropském domácím léčitelstvím velmi často. Má protizánětlivé vlastnosti a pomůže s hojením ran.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vlaštovičník je v čínské medicíně i v Evropě často používán v lidovém léčitelství. Vědci Sylwia Zielińska a Anna Jezierska-Domaradzka ve své studii vysvětlují, že i když není tolik populární jako heřmánek, kozlík lékařský, třezalka nebo ženšen, tak i jeho léčivé vlastnosti stojí za zmínku. Výhodou je i fakt, že lze využít jeho kořeny, listy, květy a dokonce i šťávu, která je pro tuto rostlinu typická. Není problém vlaštovičník najít na loukách i zahradách. Je typický svým žlutým květem a je ideální ho sbírat od konce května do poloviny června.

Představení vlaštovičníku a jeho léčivých vlastností

Rostlina, kterou v našich zeměpisných podmínkách není problém nalézt. Vlaštovičník je specifický svým složením. Obsahuje vitamíny A i C, silice, alkoholy, organické kyseliny, flavoidy, alkaloidy i saponiny. Obecně je známo, že se šťáva z vlaštovičníku používá v boji proti bradavicím a jiným kožním výrůstkům. Může se také pochlubit protizánětlivými účinky i schopností urychlení hojení ran. Dá se využít jako spazmolytikum, které se používá k léčbě trávicích problémů i jako diuretikum, jenž má schopnost zvýšeného vylučování vody z těla.

Recept na pomoc při kožních problémech

Pokud trpíte na ekzém, lupénku dermatitidu a tomu podobné obtíže, je vhodné si připravit odvar z vlaštovičníku. Je možné použít čerstvé, ale i sušené rostliny. Tak či tak použijte jednu polévkovou lžíci sušených nebo čerstvých rostlin a zalijte ji sklenicí studené vody. Poté směs přiveďte k varu a buďto minutu povařte nebo nechte 15 minut ve vodní lázni. Následně potírejte postižená místa tímto odvarem. Je možné ho přidat i do koupele.

iZdroj fotografie: Flickr

Šťáva z vlaštovičníku

Asi nejvíce známé použití vlaštovičníku v rámci domácího léčitelství je právě využití jeho šťávy. Ta je vhodná k léčbě papilomů, bradavic, suchých mozolů, herpetické vyrážky, plísňových kožních lézí i psoriázy. Šťávu je nutné aplikovat přímo na kožní problém, který chcete vyřešit. Tudíž přímo na bradavici či opar, lupénku a podobně. Není vhodný kontakt se zdravou pokožkou. Ideální je mazání postiženého místa 2x až 3x denně.

Může pomoci, ale opatrnost je na místě

Vlaštovičník může pomoci s nejednou obtíží, ale je nutné si uvědomit, že se stále jedná o jedovatou rostlinu. Neměli by ji používat lidé trpící epilepsií, hypotenzí, bronchiálním astmatem či duševními poruchami. Léčba není vhodná ani pro malé děti a těhotné ženy. Mezi případné příznaky předávkování patří neustálá žízeň, zvracení, průjem, závratě, mdloby nebo pocit těžkosti v žaludku. Jinak je použití vlaštovičníku možné ve formě odvarů, nálevů, olejů a alkoholových tinktur.

Znáte nějaké jiné využití vlaštovičníku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům