Určitá spánková poloha zvyšuje riziko krevních sraženin a měli byste se jí vyvarovat

Každý člověk má nějakou oblíbenou spánkovou pozici. Každá poloha při spánku má své klady i zápory, některé však mohou být i život ohrožující.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé preferují různé spánkové pozice. Někteří rádi spí na břiše, jiní na boku a další zase na zádech. Jak vysvětluje internista a pneumolog Nick Villalobos, MD, různé polohy při spánku mají různé výhody. Pokud trpíte bolestmi nebo jinými zdravotními potížemi, možná byste měli vaši polohu změnit, abyste si od problémů ulevili. Některým pozicím je naopak třeba se vyhnout, protože mohou způsobit zdravotní komplikace.

Nejoblíbenější spánkové pozice

Spánek je důležitou součástí života – i když  zrovna nespíte 8 hodin. Každý člověk má také oblíbenou spánkovou pozici. Možná vás to nikdy nenapadlo, ale vaše poloha při spánku hraje velkou roli v kvalitě vašeho spánku. Toto jsou nejoblíbenější polohy a jejich výhody i nevýhody.

Poloha plodu 

Poloha plodu spočívá ve spánku na boku s pokrčenýma nohama přitaženýma k tělu. Je to nejoblíbenější spací poloha – a to z dobrého důvodu. Nejenže je skvělá při bolestech dolní části zad nebo v těhotenství, ale spánek v poloze plodu může také pomoci potlačit chrápání. Tato poloha ovšem není příliš vhodná, pokud trpíte bolestmi kloubů (obzvláště kyčlí a kolen), kloubům však můžete ulevit, pokud si dáte mezi nohy polštář. Pozor také na příliš těsnou pozici, mohla by znemožnit hluboké dýchání.

Spánek na boku 

Spaní na boku je podobné spaní v poloze plodu, ale nohy nejsou přitažené k tělu. Stejně jako poloha plodu je spánek na boku docela dobrý. Kromě toho, že snižuje chrápání, je skvělý pro trávení a může dokonce snižovat pálení žáhy. Navzdory těmto výhodám nemusí být spánek na boku vždy nejlepší. Nejenže může způsobit ztuhlost ramen, ale může také vést k zatuhnutí čelistí na dolní straně. Když si mezi dolní končetiny dáte polštář, lépe si srovnáte boky a vyhnete se tak bolestem zad.

iZdroj fotografie: Freepik

Spánek na břiše 

Kdybychom měli sestavit žebříček vhodných poloh pro spánek, ležení na břiše by bylo spíše na spodních příčkách. Je to sice vhodná poloha při chrápání nebo spánkové apnoe, ale tím výčet výhod končí. Spaní na břiše může bohužel způsobovat bolesti krku i zad. Může také zbytečně zatěžovat vaše svaly a klouby, a proto se můžete probouzet unavení a rozbolavělí. Umístění polštáře pod spodní část břicha může pomoci snížit bolesti zad.

Spánek na zádech 

Spaní na zádech má největší zdravotní výhody. Chrání vaši páteř a může také pomoci zmírnit bolesti kyčlí a kolen. Tato spánková pozice snižuje jakýkoli zbytečný tlak na záda nebo klouby. Polštář za koleny může pomoci podpořit přirozené zakřivení zad. Na druhou stranu může být spánek na zádech nevhodný pro ty, kteří trpí chrápáním nebo spánkovou apnoe. 

Které spánkové pozice jsou zcela nevhodné

Všechny výše zmíněné polohy při spánku mají svá pro i proti, těch následujících byste se však měli zcela vyvarovat:

iZdroj fotografie: Freepik

Spánek ve vzpřímené poloze

Pokud si rádi dopřáváte „šlofíčka“ v křesle nebo pravidelně usínáte v sedě před televizí, věřte, že to pro vaše tělo vůbec není vhodné. Dlouhé sezení (stejně jako stání) zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. V tomto případě vám hrozí konkrétně hluboká žilní trombóza, tedy krevní sraženina uvnitř žil na nohou, v pánvi a někdy i na rukou.

V této pozici je totiž značně snížen tok krve do končetin (obzvláště do nohou). Tyto sraženiny mohou procházet oběhovým systémem a mohou omezit přívod krve do důležitých orgánů. Krevní sraženiny jsou velmi závažné a vyžadují neodkladnou léčbu.

Spánek na zádech, pokud trpíte spánkovou apnoe

Za běžných okolností je spánek na zádech jednou z nejlepších pozic, pro lidi trpící spánkovou apnoe to ovšem neplatí. Spánek na zádech totiž může způsobit sklon jazyka a čelisti směrem dolů, čímž dochází k ucpání dýchacích cest. Tím riziko apnoe ještě více stoupá. Obstrukční spánková apnoe může vést k vážným problémům se srdcem, konkrétně zvýšit riziko opakovaného infarktu, mrtvice a abnormálního srdečního rytmu.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

V jaké pozici nejraději spíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články