Váš pes vás může nakazit celou řadou onemocnění. Tajemství psí tlamy odkrývá spoustu parazitů a bakterií

Češi jsou národem milovníků psů. Naši čtyřnozí mazlíčci s námi mohou do restaurací i kaváren, tedy pokud jsou zrovna otevřené, a někomu i do postele. Přesto bychom se od nich neměli nechat olizovat.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Od doby, kdy se vlčí prapředci dnešních psů nechali zlákat snadným životem po boku prehistorických lidí, uplynulo hodně vody. Po tisíce let byli psi pracanty, kteří pomáhali pást stáda a chránit je před predátory, lovit či štvát zvěř, nebo jen hlídat lidská sídla. V posledních dekádách se z pracovitého zvířete stal hlavně domácí mazlíček, a často rozmazlený. Nesmíme ovšem zapomínat, že i dnes je pes jen zvíře, a tak bychom se k němu měli podle toho chovat.

Tajemství psí tlamy

I když má většina z nás pocit, že nechat si olízat ruku, nebo dokonce tvář od našeho psa je v pořádku, opak je pravdou. Psí tlama je totiž přímo semeništěm všemožných bakterií, ale i některých parazitů. Je třeba uvědomit si, že pes vlastně dělá svou mordou všechno – jako pro teritoriální šelmu jsou pro něj nejdůležitějšími smysly čich, potažmo chuť. Pokud může, očichá a ochutná prakticky všechno. Většinou ale až tehdy, když se nedíváte. Psi se totiž rychle naučí, že pro jejich zvědavost nemáte pochopení.

iZdroj fotografie: Unsplash
Psí tlama je rájem bakterií

Určitě už jste slyšeli o psech, kteří žerou exkrementy jiných psů, nebo dokonce jiných zvířat. Jednou za čas to pravděpodobně udělá i váš čtyřnohý miláček. Kromě tohoto poněkud extrémního příkladu projde během dne psí tlamou spousta jiných věcí. A drtivou většinu z nich byste si určitě na tvář nepřiložili. A aby toho nebylo málo, psi používají k očistě svého těla jazyk. Mluvíme o všech partiích včetně genitálií a oblasti konečníku.

Přenašeč parazitů a bakterií

Uděláte tak lépe, pokud se rozhodnete tajemství tlamy svého psa neodhalovat. I odčervený a očkovaný pes v ní totiž může mít například zygoty tasemnice, škrkavky dětské nebo měchovce lidského. Podobně jako jiní živočichové, i pes může být pouze přenašečem parazita, který jej samotného nenapadne. Hodně pochopitelně záleží na tom, kde se pes pohybuje a s jakými dalšími zvířaty přijde do styku.

iZdroj fotografie: Unsplash
I takové potíže může vyvolat jedno psí olíznutí

V psí tlamě se daří také bakteriím, neboť jde o vlhké a teplé prostředí, kde je navíc plno výživných sacharidů. Nemusí jít o psí žrádlo, ale třeba o mikroskopické kousky celulózy z klacků, se kterými si psi rádi hrají. Z těch nechvalně známých můžeme zmínit třeba leptospirózu, která u člověka způsobuje nemoci jater a Weilovu žloutenku. Řada méně známých bakterií ale může na obličeji či jinde na těle vyvolat boláky, vředy a vyrážky.

Zdroj: Mdlinx
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články