Domácí životabudič: Pár doušků denně a je po problémech

Izotonické nápoje jsou oblíbené, a to nejen mezi sportovci. Rychle totiž doplní ztracenou vodu, minerály i vitaminy. Můžete si je snadno vyrobit i doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Izotonické nápoje jsou určené primárně pro sportovce, protože slouží k hydrataci těla po náročném tréninku, běhu nebo sportovním zápasu. Obsahují soli, minerály a obvykle i cukr, které pomáhají tělu rychleji se zotavit a dodávají mu ztracenou energii. Nejedná se však o energetické nápoje, ty jsou vyráběny za zcela jiným účelem. Jsou vhodné i pro nesportovce, obzvláště během horkých letních dní. Jejich nevýhodou je mimo jiné vysoká cena. Dobrou zprávou však je, že si obdobný nápoj můžete vyrobit i doma.

Jaké jsou výhody a nevýhody izotonických nápojů

Každý sportovec ví, že hydratace je při cvičení nezbytná. Nejen před sportem a po něm, ale i během fyzické aktivity jako takové. Nejlepším způsobem hydratace je samozřejmě pití vody. Když však kromě tekutin potřebujete doplnit i energii a minerály, je dobré sáhnout po izotonickém nápoji. Ten má samozřejmě své výhody i nevýhody. Mezi benefity patří:

  • Doplňují potřebné vitaminy a minerály: Tělo potřebuje při a po cvičení doplnit tekutiny, které obsahují důležité vitaminy a minerály, jež pomáhají tělu lépe fungovat. Izotonické nápoje tyto minerály a vitaminy obsahují. 
  • Jsou zdrojem energie: Izotonické nápoje jsou velmi dobrým způsobem, jak dodat tělu sacharidy, které jsou nejlepším zdrojem energie. Vy tak můžete pokračovat ve fyzické aktivitě, ať už se jedná o náročnou fyzickou práci, či sport.
  • Snadno se tráví: Izotonické nápoje jsou velmi lehce stravitelné. Zejména před zápasem nebo soutěží, kdy je tělo plné úzkosti a adrenalinu, udělá izotonický nápoj člověku mnohem lépe než například proteinová tyčinka.
iZdroj fotografie: Freepik

Jako všechno, i izotonické nápoje mají jistá negativa:

  • Jsou plné cukru: Tradiční izotonické nápoje obsahují velké množství cukru. Jak víte, příliš mnoho cukru tělu škodí a častá konzumace těchto nápojů může způsobit, že trochu přiberete. Proto je konzumujte s mírou.
  • Často jsou zneužívané jako náhrada vody: Mnoho lidí má bohužel tendenci pít tyto nápoje místo vody. Voda je základní tekutina, kterou by měl v dostatečném množství konzumovat každý. Izotonické nápoje lze pít spolu s vodou nebo je občas popíjet při zvýšené intenzitě tréninku, ale nelze je pít místo vody.
  • Vysoký obsah kofeinu: Většina těchto nápojů obsahuje také velké množství kofeinu, který není pro vaše tělo prospěšný. Některé izotonické nápoje mají stejné množství kofeinu jako šálek kávy. To může být škodlivé pro nervový systém.
  • Škodí zubům: Izotonické nápoje jsou plné sodíku a cukrů, které ulpívají na zubech. Ty začnou pomalu rozežírat sklovinu přítomnou na zubech. 

Domácí náhražka izotonického nápoje

Rozhodně netvrdíme, že byste izotonické nápoje měli zcela vyškrtnout. Snažte se je však pít s mírou, jen když je potřebujete, a rozhodně je nepijte místo vody. Regulace elektrolytů je důležitá, hlavně pokud se více potíte, ne neustále. Obdobu izotonického nápoje si můžete navíc vyrobit i doma. A není to nic těžkého.

iZdroj fotografie: Uživatel Trupti.gauns / Creative Commons / CC BY-SA

Na výrobu domácího izotonického nápoje budete potřebovat: 

  • 2 litry studené vody,
  • 3 polévkové lžíce medu,
  • 1/2 čajové lžičky himálajské soli,
  • 3/4 čajové lžičky hořčíku,
  • šťávu ze 2 limetek,
  • šťávu ze 2 citronů,
  • 180 ml čerstvé pomerančové šťávy a
  • špetku kajenského pepře (nemusí být).

Příprava:

Do hrnce nalijte 250 ml studené vody, přidejte med a himálajskou sůl, která má mnoho cenných složek a minerálů. Nesmí chybět ani práškový hořčík. Ten chrání svaly a posiluje nervový systém. Pokud chcete, můžete přidat i kajenský pepř. Celou směs jemně promíchejte a povařte. Dávejte pozor, abyste ji nerozvařili.

Až získáte jednotnou konzistenci, nápoj zchlaďte a mezitím si připravte citrusové plody. Použijte buď 100% džusy v bio kvalitě, nebo si vymačkejte čerstvou šťávu přímo z ovoce. Pokud nemáte rádi dužinu, přeceďte šťávu přes sítko a nalijte do vychladlé směsi. Přidejte zbytek vody a dobře promíchejte. Nápoj je připraven ke konzumaci. Hotový nápoj můžete také přelít do lahve a vzít ho s sebou na trénink nebo do práce.

Jak často pijete izotonické nápoje vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články