Jedna surovina a je po problému: Pomůže na nespavost, obezitu i otravný kašel

Existuje nespočet bylin a koření, které nejenže dodají jídlu chuť, ale pomohou vám i s mnoha zdravotními obtížemi. Nyní to však vypadá, že mnohdy stačí jen jedna jediná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kmín je v české kuchyni prakticky nepostradatelné koření, které nejenže dodá jídlu lahodnou chuť, ale má i řadu zdraví prospěšných účinků. Žádné koření se nevyrovná mnoha výhodám kmínu a jeho jedinečné vůni a chuti. Je bohatý na fytochemickou sloučeninu zvanou kmínový aldehyd a vykazuje léčivé vlastnosti, které bojují proti cukrovce, epilepsii, nádorům a zvyšují imunitu. 

10 problémů, které vyřeší kmín

Kmín pomáhá při mnoha zdravotních obtížích, což potvrdily i četné vědecké studie. Je účinný při redukci váhy, při snižování hladiny cholesterolu i zánětlivých procesů v těle. Nejlepší na něm je, že jej naleznete prakticky v každé domácnosti, je tedy vždy po ruce, stejně jako i případné další ingredience, které budete v jednotlivých receptech potřebovat.

1. Kašel a nachlazení

Podle několika studií mají esenciální oleje v kmínu desinfekční účinky a pomáhají v boji proti virovým infekcím, které mohou způsobit nachlazení. Kmín také potlačuje vznik kašle v dýchacích cestách, protože vysušuje přebytečný hlen. 

Kmín je navíc bohatý na železo a má značné množství vitaminu C, který je nezbytný pro zdravý imunitní systém a zabraňuje vzniku nebo zhoršení infekcí.  Při kašli stačí uvařit trochu kmínových semínek, scedit je a ještě teplý odvar vypít.

2. Trávicí potíže

Kmín je jednou z nejvhodnějších bylin pro střeva a podporuje činnost enzymů slinivky břišní, čímž napomáhá procesu trávení. Semena kmínu obsahují thymol a éterické oleje, které stimulují slinné žlázy, a tím usnadňují trávení. 

iZdroj fotografie: iStock

Při častých zažívacích potížích smíchejte trochu zázvorového prášku s mletým kmínem, přidejte černý pepř a sůl. Po jídle snězte polévkovou lžíci tohoto prášku a zapijte sklenicí čisté vody. Pokud trápí zažívací potíže vaše malé děti, udělejte jim odvar z kmínu nebo z kmínu a fenyklu, usnadní jim vyprazdňování a sníží plynatost.

3. Pálení žáhy

Kmín je známý tím, že dokáže zmírnit plynatost a přebytečnou kyselost. Pokud vás trápí reflux či překyselení žaludku, vezměte si malou lžičku mletého kmínu a před polknutím ji chvíli podržte v ústech. Okamžitě pocítíte úlevu. Můžete také použít kmínový odvar.

4. Parazité

V případě, že se chcete zbavit hlístů či jiných parazitů, je kmín také skvělou volbou. Podle vědeckých studií je v tomto ohledu vůbec nejúčinnější černý kmín. Ve 400 ml vody svařte 15 g celého kmínu. Vařte, dokud nezbyde pouze 100 ml vody. Každé ráno a večer vypijte 20-40 ml.

5. Nevolnost

Kmín pomáhá i při nevolnosti, včetně té, která je způsobena syndromem dráždivého tračníku (IBS). Podle některých studií je dokonce tak účinný, že vědci doufají, že by kmín mohl být účinnou náhradou pro lidi, kteří si nemohou dovolit drahé léky na předpis k léčbě IBS. Zmírňuje totiž nevolnost, žaludeční křeče i nadýmání. V případě nevolnosti jednoduše smíchejte trochu kmínových semínek s medem a konzumujte po jídle.

6. Nespavost

Pokud jste si při problémech se spánkem zvykli dát banán, máte zpola hotovo. Přidáte-li však k rozmačkanému banánu půl lžičky praženého kmínu, nemusíte se již bezesných nocí vůbec obávat. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Rakovina

V jedné studii vědci zjistili, že bazalka a kmín jsou nejsilnějšími antikarcinogenními rostlinami. Podle některých experimentů se navíc zdá, že kmín má schopnost bránit rakovinným buňkám v množení. Například ve studii na zvířatech, ochránil kmín krysy před rakovinou tlustého střeva.

8. Chudokrevnost

Kmín je přirozeně bohatý na železo, jedna čajová lžička mletého kmínu obsahuje 1,4 miligramu železa. Je tedy skvělým doplňkovým zdrojem železa, i když se používá v malém množství jako koření. 

9. Játra

Kmín díky svým účinným látkám detoxikuje celé tělo a zejména játra, kterým pomáhá odbourávat toxiny. Mimo to také zvyšuje uvolňování žluči z jater. Podle studiíobzvláště černý kmín skvělé výsledky při léčbě již probíhajících jaterních onemocnění, včetně nealkoholického ztukovatění jater a chronické hepatitidy C.

10. Cukrovka

Už je poměrně známo, že kmínový olej je hypoglykemizující prostředek. Kmín totiž snižuje a stabilizuje hladinu krevního cukru. Je tedy více než vhodným doplňkem u osob trpících prediabetem či diabetem 2. typu. Pokud kmínový olej nemáte, vystačíte si i s kmínem jako takovým. Stačí smíchat lžičku mletého kmínu ve sklenici vody a pít 2-3x denně. 

Jaké další domácí léky s kmínem se vám osvědčily?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články