Mrkev pomůže zlepšit trávení, pomocnou ruku podá i diabetikům

Mrkev pomáhá při mnoha zdravotních obtížích, včetně problémů se zrakem, zažíváním i hojením ran. Před sto lety dokonce výrazně snížila úmrtnost kojenců.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Díky své sladké chuti je oblíbená u dětí i dospělých, zároveň má vysoký obsah živin a vlákniny. Obecně se o mrkvi říká, že je dobrá na zrak, což, jak tvrdí nutriční specialistka Imashi Fernando, MS, RDN, potvrdily i vědecké výzkumy. Málo se však ví, že ještě před sto lety obyčejná mrkev zachraňovala životy.

Průkopník dětské pediatrie Ernst Moro

Ernst Moro byl rakousko-uherský lékař, který se narodil v roce 1874 v dnešním Slovinsku. Vystudoval univerzitu ve Štýrském Hradci, poté vedl soukromou dětskou nemocnici ve Vídni. V roce 1911 se stal ředitelem dětské nemocnice v Heidelbergu, která se po jeho vedením stala významným vědeckým centrem teprve rozvíjející se pediatrie. 

Jeho záběr byl z dnešního pohledu neuvěřitelný, mimo jiné objevil důležitý kojenecký reflex, který je po něm pojmenován, jako první popsal laktobacily, vynalezl jednoduchý test na tuberkulózu, který se používal až do 60. let, zasloužil se o sterilizaci dětských lahví, vymyslel umělé mléko, nicméně zdůrazňoval důležitost mateřského mléka pro celoživotní obranyschopnost dítěte a věnoval se výzkumu atopického ekzému. 

Spásná mrkvová polévka

Lékaře velmi trápila vysoká úmrtnost kojenců, která v té době dosahovala až 25 %. Moro se proto věnoval i výzkumu bakterií v trávicím traktu a v roce 1908 přišel s naprosto jednoduchým receptem, díky kterému klesla kojenecká úmrtnost na polovinu. Jednalo se o zcela obyčejnou mrkvovou polévku.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Teprve na začátku 21. století přišli vědci na to, že kyselé oligosacharidy v této polévce brání bakteriím uchytit se na střevní sliznici a že polévka léčí dokonce i průjmy způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům. Moro ve své době nevěděl přesně, proč je tato polévka tak účinná, ale byl si naprosto jist, že zabírá a zachraňuje životy. V dnešní době již běžný průjem děti obvykle na životě neohrozí, nicméně Moroova mrkvová polévka do zapomnění neupadla. Kromě toho, že působí proti průjmům a zlepšuje trávení, má mnoho dalších výhod.

Výhody mrkvové polévky

Hlavní přísadou mrkvové polévky je samozřejmě mrkev, která obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Kromě výše popsaných výhod zlepšuje funkci imunitního systému a podporuje hojení ran. Podle vědeckých studií dokonce snižuje riziko některých druhů rakoviny (obzvláště prostaty a rekta).

Tím ovšem její výhody nekončí. Mrkev obsahuje také antioxidanty lutein a zeaxantin a jejich kombinace může pomoci předcházet věkem podmíněné makulární degeneraci, což je druh ztráty zraku. Je vhodná také jako prevence a kontrola diabetu 2. typu. A to především díky vysokému obsahu vlákniny a nízkému glykemickému indexu.

Jak připravit mrkvovou polévku

Mrkvová polévka je na přípravu neuvěřitelně snadná. Udělejte pyré z 500 g mrkve, přilijte 1 litr vody a přidejte trochu soli. Pomalu vařte, až se polévka vyvaří zpět na celkový objem jednoho litru. Takto připravenou polévku mohou i malé děti, dejte si jen pozor na množství soli. Pokud připravujete polévku pro dospělé, můžete přidat soli trochu více (ale nepřehánějte to) a dochutit i dalším kořením.

Jaký je váš oblíbený recept na mrkvovou polévku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články