Ztráta paměti, křeče, deprese a halucinace: I to může způsobit nedostatek vápníku

Bez vápníku nemůže tělo fungovat správně. Nejprve se ho snaží odbourat z míst, která nejsou nezbytná pro přežití, pak nastanou velké problémy.

Nedostatek vápníku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vápník je minerál, který se musí tělu dodávat, aby správně fungovalo. Potřebuje ho pro stavbu buněk, zdraví kostí a zubů, fungování nervové soustavy, tvorbu hormonů a pro normální krevní srážlivost. Jeho nedostatek může způsobit velmi vážné problémy.

Jak řeší tělo nedostatek vápníku

Pokud člověk nemá dostatek vápníku, tělo ho začne odbourávat z kostí a zubů, kde se tento minerál běžně ukládá. Není tam ale pro zásobu, je tam potřeba pro pevné a zdravé tkáně. Proto při nedostatku vápníku dochází k řídnutí kostí (osteoporóze) a zhoršování kvality zubů. Další problémy na sebe nenechávají dlouho čekat. Nejvíce ohrožení nedostatkem vápníku jsou ženy po menopauze, vegani a lidé s nesnášenlivostí laktózy, jak upozorňuje web Health.

Projevy nedostatku vápníku

Hlavním projevem je řídnutí kostí. To vede často ke zlomeninám, protože kosti jsou křehčí a stačí mnohem menší úder, aby došlo k jejich porušení. Vápník si tělo odbourává pro jiné životně důležité funkce a v kostech tedy chybí. Další příznaky jsou podobně vážné.

Svalové křeče a modřiny

Svalové křeče mohou být včasným varováním, že je potřeba doplnit vápník. Nejčastěji se křeče vyskytují v lýtkách, protože vápník pomáhá regulovat svalové kontrakce. Křeče mohou mít ještě další příčiny, jak naše redakce psala dříve. Vápník dále pomáhá srážet krev, kdykoli se poraníte. Pokud máte málo vápníku, budete mít výraznější modřiny i po mnohem menších úderech a poraněních, navíc i drobné cévky budou krvácet při porušení více než obvykle.

Bolestivá menstruace

Mnoho žen trpí nepohodlím během menstruace. Silné křeče může způsobovat nedostatek vápníku, protože se krev špatně sráží a komplikuje tak i srážení krve během menstruace. Menstruační krvácení může být proto velmi silné.

Žena s bolestí břicha iZdroj fotografie: Freepik
Bolestivá a silná menstruace může mít příčinu v nedostatku vápníku.

Ztráta paměti

Nejzávažnějším příznakem je postižení nervových buněk, které z nedostatku vápníku špatně fungují. Mozek tak bude mít problém zapamatovat si důležité informace, vy budete více zapomínat a schopnost učení bude výrazně omezená až nemožná, jak varuje web Healthline. Nervy dávají špatnou funkci najevo také brněním nebo necitlivostí.

Bolest zubů a lámavé nehty

Vápník pomáhá udržovat nehty silné. Ale protože tělo ví, že nehty nejsou důležité pro přežití, odbourává v první řadě vápník z nich, stejně jako z kostí a zubů. To vede ke křehkým a lámavým nehtům, bolesti zubů, k vyšší náchylnosti ke vzniku zubního kazu a může se stát, že se i zuby začnou lámat.

Klíčový doplněk stravy pro zdraví kostí, objevila nová studie. Pomůže s artrózou, osteoporózou i dalšími onemocněními kloubů

Nezapomeňte vápník doplňovat, klíčová je zdravá a vyvážená strava. V nouzi pomohou doplňky z lékárny. U nich ale dodržujte dávkování, nadbytek vápníku škodí stejně jako jeho nedostatek. Neužívejte ho ale dohromady s hořčíkem, jak jsme varovali na JakZdravě v dřívějším článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nedostatkem vápníku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články