Zázrak z babiččiny zahrádky: Tato bylinka pomůže na ledviny, artritidu i dnu

Mnoho zeleniny a koření lidé běžně používají do jídla, aniž by si uvědomovali jejich léčivé účinky. Příkladem může být právě petržel, která může pomáhat jako urologický čaj.

Petrželové listy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Petržel se běžně používá pro dochucení polévek a na ozdobu jídel. Přitom se dá použít jako léčivá rostlina. Kromě toho, že má báječné účinky v syrovém stavu, dá se z ní připravit skvělý petrželový čaj. Petrželku navíc seženete po většinu roku, ale pokud máte možnost vypěstovat si vlastní na zahrádce, určitě tuto možnost upřednostněte.

Petržel a její účinky na zdraví

Čaj z petržele funguje jako diuretikum, což znamená, že podporuje vylučování tekutin a odpadních látek z těla. Hodí se při zadržování vody v těle a při hubnutí, jak psala naše redakce již dříve. Také se doporučuje při infekcích močových cest nebo písku v močových cestách, protože je dokáže skvěle pročistit, jak potvrzuje také web Healtlhine.

Močopudný účinek petržele pomáhá také regulovat vysoký tlak. V lidovém léčitelství se petrželový čaj doporučuje i při bolestivé menstruaci, pro podporu laktace a při trávicích obtížích, jako jsou plynatost, těžkost od žaludku nebo zánět žaludku. WebMD připomíná, že petržel obsahuje velké množství bílkovin a minerálů, takže její konzumace pomáhá dodávat minerály kostem a chránit tak člověka před osteoporózou. V kombinaci s česnekem dokáže skvěle podpořit imunitu, jak jsme na JakZdravě již psali.

Ruce krájející nožem petrželku iZdroj fotografie: Pixabay
Petržel nakrájejte nadrobno a zalijte horkou vodou. Příprava čaje je skutečně takto jednoduchá.

Recept na čaj z petrželových listů

Nejlepší pro přípravu čaje jsou čerstvé listy, dají se použít ale i sušené.

Co budete potřebovat?

  • 1 polévkovou lžíci petrželky
  • a 2 dl vroucí vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Nakrájejte petrželovou nať nadrobno a vložte do nádoby.
  2. Zalijte vroucí vodou.
  3. Nechte 15 minut stát a poté přeceďte.

Aplikace a dávkování:

Čaj se doporučuje pít teplý třikrát denně jeden šálek.

3 běžné návyky, které vedou ke vzniku ledvinových kamenů. Záleží i na tom, kolik jí člověk masa

Varování:

Petržel neužívejte s jinými diuretiky. Těhotné ženy a lidé s poškozením ledvin by neměli užívat nadměrné množství petržele. Pokud máte problém s krevní srážlivostí nebo berete léky na ředění krve, poraďte se napřed se svým lékařem, než se pustíte do zvýšeného užívání petržele.

Jak využíváte petržel vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články