Kam se hrabou léky: Mocný čaj na oteklé nohy působí už po 20 minutách

Petržel má v kuchyni každý, v domácí lékárničce málokdo. Je to obrovská škoda, protože pomáhá s řadou zdravotních potíží. Mimo jiné je jedním z nejlepších diuretik.

oteklé nohy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Petržel patří mezi méně využívané bylinky. Při vaření je pro většinu kuchařů naprosto nezbytná, ale když dojde na přírodní léčbu, vzpomene si na ni málokdo. Odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline však vysvětlují, že je to velká škoda. Konzumace dostatečného množství petržele totiž skýtá celou řadu zdravotních výhod. Mimo jiné patří mezi nejlepší léky na oteklé nohy.

Petržel je účinný přírodní lék

Na JakZdravě jsme pozitivní účinky petržele na lidské zdraví probírali již několikrát. Zmiňme tedy jen ty nejpodstatnější. Listy petržele údajně obsahují až 3x více vitaminu C než pomeranče, což z ní dělá velmi silný antioxidant, který brání předčasnému stárnutí buněk a chrání tak tělo před poškozením volnými radikály. Mimo to také podporuje zažívání a preventivně působí i proti rakovině žaludku.

Lékařka Poonam Sachdev, MD dodává, že petržel má pozitivní vliv i na kosti a oči. Petržel má také výrazné detoxikační účinky, čistí krev a působí močopudně, což prospívá ledvinám a snižuje krevní tlak. Tím, že má diuretický účinek, který pomáhá vyplavovat přebytečnou vodu z těla, je i velmi účinným lékem proti oteklým nohám.

cholesterol v tepně

Léčba cholesterolu doma: Pomoci může i nápoj z petržele a citronu, bez kvalitní životosprávy se to neobejde

Petržel je pro tělo přínosnější než léky z lékárny

Pokud za otokem nohou stojí zadržování vody, lékař vám s největší pravděpodobností doporučí diuretika, aby se tato přebytečná tekutina vyplavila. Jednou z největších nevýhod užívání diuretik je to, že odplavují draslík. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, draslík je naprosto nezbytný minerál, jehož nedostatek může mít velmi vážné následky.

Na rozdíl od klasických diuretik, u petržele vám nedostatek draslíku nehrozí. Jak zmiňuje NZIP (Národní zdravotnicný portál) 100 g petržele obsahuje úctyhodných 400 mg draslíku. Kromě draslíku a již zmiňovaného vitaminu C má také dost vysoký obsah vitaminů A a B, vápníku a železa. Než tedy sáhnete po lécích, vyzkoušejte petrželový čaj.

petržel na oteklé nohy iZdroj fotografie: Pixabay
Petržel vám uleví od oteklých nohou.

Jak připravit petrželový čaj

Na přípravu petrželového čaje budete potřebovat celou petržel i s natí. Petržel očistěte a nasekejte, vložte do sítka a zalijte šálkem vroucí vody. Nechte alespoň 5 minut louhovat a následně nechte zchladnout. Čaj můžete dochutit medem, případně i citronem či zázvorem. Úlevu byste měli pocítit již po 20 minutách. Je však vhodné pít 1 šálek každé dvě hodiny alespoň po dobu jednoho dne.

Jak doma „vyzmizíkovat“ křečové žíly: Petržel i rajčata umí zázraky, ale pomůže i léčivá koupel

Na oteklé nohy pozor

Zadržování vody je nejčastější příčinou oteklých nohou. Velmi běžně se vyskytuje například v těhotenství nebo po dlouhém stání, případně v horkém počasí. Nateklé nohy však mohou mít i závažnější příčiny, včetně hluboké žilní trombózy, o jejíchž příznacích jsme nedávno na JakZdravě také psali. V takovém případě bývá nejčastěji oteklé lýtko a otok je obvykle doprovázen bolestí.

Otoky mohou signalizovat i onemocnění vnitřních orgánů, například srdce, ledvin, plic nebo žláz s vnitřní sekrecí. V případě, že si nejste jistí příčinou otoků, obzvláště pokud se u vás nikdy předtím nevyskytovaly, poraďte se se svým lékařem, abyste vyloučili závažnější příčinu.

K léčbě jakých potíží se osvědčila petržel vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články