Přírodní zázrak: Bylinka z babčiny zahrady léčí více než 10 nemocí

Petrželka je známá tím, že obsahuje hodně vitamínu C. Kromě něj v sobě ale ukrývá další úžasné látky, které pomohou při nejednom onemocnění.

Petrželová nať focená shora i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Petrželku určitě zná každý hlavně jako chutnou a barevnou přísadu do polévek nebo do salátů. Petržel se dá ale použít i jako lidový lék na některá onemocnění. Jistě si z ní budete chtít i vy zkusit připravit zázračný nápoj, jakým petrželový čaj bezesporu je.

Petrželový čaj a jak na něj

Čaj se vyrábí z listů petržele, ale dá se připravit i z kořene nebo semínek. Nejlepší však je čerstvý list.

Co budete potřebovat?

  • 1 polévkovou lžíci petrželky
  • a 2 dl vroucí vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Petrželku nakrájejte nadrobno a jednu polévkovou lžíci vložte do hrnku.
  2. Zalijte vroucí vodou.
  3. Nechte 15 minut stát a poté přeceďte.

Aplikace a dávkování:

Čaj pijte teplý mezi jídly třikrát denně.

Upozornění:

Petržel se nedoporučuje užívat spolu s jinými diuretiky (tj. léky k odstranění přebytečných tekutin z těla). Také byste se jí neměli předávkovat, pokud užíváte léky na ředění krve. Jinak je použití petržele bezpečné. Lidé s ledvinovými potížemi a těhotné ženy by se měli před užíváním petržele poradit s lékařem.

Petržel kudrnka iZdroj fotografie: Pixabay
Hubnutí, čištění ledvin a močových cest i podpora kostí – to je petržel.

Účinky petržele na zdraví

Petržel, jak už je z kontraindikací zmíněných výše zřejmé, je přírodní diuretikum. Podporuje vylučování tekutin z těla a v tomto ohledu má velmi silné účinky. Často se doporučuje při hubnutí, jak píše také web Healthline. I na JakZdravě jsme již dříve psali o tom, jak pomáhá petržel zbavit se nadbytečných kil. Dokáže také vyčistit močové cesty a ledviny. V lidové léčbě se můžete setkat také s použitím petrželkového čaje při trávicích potížích nebo bolestivé menstruaci.

Cesta k lepší paměti díky 3 potravinám: Dýňová semínka, petržel a luštěniny

WebMD připomíná, že petržel obsahuje mnoho silných antioxidantů, takže je prospěšná pro játra, klouby a kosti. Hodí se v prevenci a podpůrné léčbě osteoporózy, artritidy a dny. Je to dáno tím, že petržel obsahuje hodně vitamínu K, vápníku a železa. Také se říká, že když sníte čerstvý list petrželky, zbavíte se zápachu z úst po česneku. Když ale zkombinujete česnek s petrželkou, získáte železnou imunitu, jak psala naše redakce dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s petrželkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články