Neustálý hlad patří mezi příznaky některých onemocnění. Mnohdy za ním ale stojí banalita jako nedostatek spánku, vody či živin

Neustálý hlad může být zapříčiněn onemocněním, včetně problémů se štítnou žlázou či parazity. Důvodem však může být i životní styl či některé léky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hlad je většinou prostým znamením, že tělo potřebuje více jídla. Neustálý hlad a hlad i po jídle má však obvykle jinou příčinu než nedostatek potravy. Jak vysvětluje nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS, extrémní, nekonečný hlad může být způsoben stresem, hyperaktivní štítnou žlázou, nízkou hladinou cukru v krvi, duševními poruchami, vedlejšími účinky léků, hormonální nerovnováhou a dalšími zdravotními problémy.

Hlídejte si přísun živin

Pokud pociťujete extrémní fyzický hlad nebo jste si všimli výrazného a náhlého zvýšení chuti k jídlu, je vhodné se objednat k lékaři, aby vyloučil případné hlubší příčiny, jako jsou parazitární onemocnění, problémy se štítnou žlázou, cukrovka a další zdravotní problémy. Pro většinu lidí je však hlad zcela normální. Vaše tělo potřebuje potravu pro získání energie, takže je zcela přirozené, pokud cítíte hlad, když jste několik hodin nejedli.

Pokud však cítíte hlad neustále (a vyloučili jste jakékoli zdravotní problémy) nebo krátce po jídle, může to být způsobeno tím, co jíte. Pokud bude vaše strava založená převážně na rafinovaných sacharidech a sladkých potravinách a budete zanedbávat bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky, budete mít sklon k návalům hladu. Je proto dobré si tyto složky stravy hlídat a přijímat všechny makroživiny v dostatečném množství.

makroživiny iZdroj fotografie: Freepik

Pořádně se vyspěte

Dalším častým důvodem neustálého hladu je nedostatek spánku. Dostatek spánku má dle vědeckých studií vliv na kontrolu chuti k jídlu, protože pomáhá regulovat hladinu ghrelinu, hormonu stimulujícího chuť k jídlu. Nedostatek spánku vede k vyšší hladině ghrelinu, a proto se při nedostatku spánku můžete cítit hladovější. Dostatek spánku také pomáhá zajistit dostatečnou hladinu leptinu, hormonu, který podporuje pocit sytosti.

Pijte s mírou

Alkohol je dobře známý tím, že zvyšuje chuť k jídlu. Studie prokázaly, že alkohol může potlačovat hormony, které snižují chuť k jídlu, jako je leptin, zejména pokud je konzumován před jídlem nebo s jídlem. Z tohoto důvodu můžete mít při nadměrném pití alkoholu častěji pocit hladu.

Vyhýbejte se stresu

Je známo, že nadměrný stres zvyšuje chuť k jídlu. Je to způsobeno především jeho vlivem na zvyšování hladiny kortizolu, hormonu, který prokazatelně podporuje hlad a chuť na jídlo. Z tohoto důvodu se vám může stát, že pokud jste často ve stresu, máte pořád hlad.

iZdroj fotografie: Freepik

Nepodceňujte důležitost vody

Pití dostatečného množství vody má několik prokázaných zdravotních přínosů, mimo jiné podporuje zdraví mozku a srdce a optimalizuje výkon při cvičení. Kromě toho voda udržuje zdravou pokožku a trávicí systém. Vzhledem k tomu, že voda udržuje pocit sytosti, může její nedostatek zapříčinit také pocit hladu. Pocity žízně též mohou být mylně považovány za pocity hladu. 

Nepřehánějte to se cvičením

Lidé, kteří pravidelně a intenzivně nebo dlouhodobě cvičí, mívají větší chuť k jídlu a rychlejší metabolismus. Mohou tedy pociťovat častý hlad. Nejvhodnější je zvýšit příjem sytých potravin s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a zdravých tuků. Dalším řešením je zkrátit dobu, kterou strávíte cvičením, nebo snížit intenzitu tréninku.

Je však důležité poznamenat, že se to týká hlavně těch, kteří jsou vášnivými sportovci a cvičí často s vysokou intenzitou nebo po dlouhou dobu. Pokud cvičíte střídmě, není potřeba příjem kalorií zvyšovat.

Co vyvolává stálý hlad ve vašem případě?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články