Kožní problémy, špatně hojící se rány, bolest kostí: Možná jde o nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C není ve vyspělých zemích běžný, ale může postihnout osoby s nevyváženou stravou, starší lidi, kuřáky a lidi s chronickými onemocněními trávicího traktu.

Pomeranč a písmeno C na oranžovém pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vitamín C, známý také jako kyselina askorbová, je esenciální živinou pro správnou funkci těla. Lékařka Melinda Ratini, DO vysvětluje, že vitamín C hraje klíčovou roli nejen pro správné fungování imunitního systému, ale také v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Jeho nedostatek může mít širokosáhlé neblahé dopady na zdraví, včetně kožních problémů, obtížně se hojících ran a bolesti kostí. 

Projevy nedostatku vitamínu C

Nedostatek vitamínu C je díky celoroční dostupnosti čerstvého ovoce a přidávání vitaminu C do některých potravin a doplňků stravy relativně vzácný. Objevit se však může, obzvláště u kuřáků, lidí, kteří trpí nějakou poruchou příjmu potravy, drží dietu nebo jedí velmi jednostranně. Nutriční specialistka Erica Julson, MS vysvětluje, že kvůli své důležitosti se může nedostatek vitamínu C projevovat mnoha různými symptomy – od snížené imunity, únavy a špatné nálady až po krvácení z dásní. Časté příznaky zahrnují například: 

  • Kožní problémy: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, vitamín C hraje důležitou roli ve stavu vaší pleti. Jeho nedostatek tak může vést k různým kožním problémům. Kůže ztrácí svou elasticitu a může být suchá, drsná a náchylná ke vzniku podráždění a drobných trhlinek. Mohou se objevit také modřiny a malé červené skvrny, které jsou důsledkem oslabení kapilár právě kvůli nedostatku vitamínu C.
  • Špatně se hojící rány: Vitamín C je klíčový pro tvorbu kolagenu, proteinu nezbytného pro správnou regeneraci tkání a hojení ran. Nedostatek tohoto vitamínu tak může zpomalit proces hojení.
  • Bolesti kostí: Nedostatek vitamínu C může také ovlivnit zdraví kostí. Kyselina askorbová je důležitá pro tvorbu kolagenu v kostech, kloubech a chrupavkách. Nedostatek vitamínu C může vést k oslabení kostí a kloubů, což může způsobit bolesti a zvýšené riziko zlomenin.
šípky - vitamín C iZdroj fotografie: iStock
Nejvíce vitamínu C je v šípcích.

Vitamín C doplňte ideálně z potravin

Pokud si chcete ohlídat dostatečný příjem vitamínu C, jezte dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Vsaďte na citrusové plody, broskve, kiwi, jahody, papriku či brokolici nebo šípky. V případě podezření na nedostatek vitamínu C je vhodné konzultovat příznaky s lékařem nebo výživovým specialistou.

Vitamín C snižuje riziko rakoviny. Účinně bojuje proti 11 fatálním onemocněním

Mohou vám doporučit i doplnění vitamínu C formou doplňků stravy. V případě jejich užívání si však dejte pozor na jisté kombinace s léky či jinými doplňky, protože se mohou vzájemně ovlivňovat, jak už jsme ostatně na JakZdravě popisovali.

Jak doplňujete vitamín C vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články