Čtyři nejčastější chyby při užívání léků a jak se jim vyhnout, aby měly co největší a nejrychlejší účinek

Každý už si zažil, že mu zakoupené léky nezafungovaly a nemoc se nezlepšovala. Jaké jsou tedy nejčastější chyby při jejich konzumaci?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S pocitem přicházející nemoci si lidé okamžitě chodí kupovat do lékáren různé léky, aby se nechtěných příznaků zbavili nebo zabránili jejich zhoršení. Často se však stává, že zakoupené léky nemají požadovaný účinek, a léčba je tak opožděna o dlouhé dny nebo dokonce týdny. Odborníci zjistili, jaké faktory ovlivňují produktivitu léků nejvíce a za jakých okolností rozhodně požadovaného účinku nikdy nedosáhnete. 

Volba správné tekutiny při polknutí

Mezi nejčastější způsoby užívání léků se řadí především orální cesta, při níž je pacienti zapíjejí tím, co mají nejblíže po ruce. Nejběžnější způsob konzumace je zapití čistou vodou, pokud tedy v instrukcích není doporučen jiný typ tekutiny. Odborníci však zdůrazňují, že některé nápoje mohou významně oslabit jejich účinek, nebo jej dokonce úplně odstranit.

Mezi ně patří zejména: 

  • Káva (účinnou látku velmi rychle rozkládá)
  • Cukrové nápoje sycené oxidem uhličitým (mají stejný účinek jako káva)
  • Čaj (zpomaluje absorpci složek v krvi)
  • Mléko a jiné mléčné nápoje (oslabují antibiotika)
  • Grapefruitový džus (ten narušuje metabolismus léčivých složek a dnes je již známo 85 druhů léků, které se nesmí konzumovat s grapefruitovým džusem).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Užívání léků s jídlem

Mnoho druhů léků je nutno užívat během jídla. V tomto případě pak odborníci doporučují věnovat pozornost potravinám, které máte na talíři při jejich užívání. Například jídlo bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, luštěniny, atd.) může zbavit léky užitečných enzymů. Je tedy potřeba mít na paměti, že během léčby musí pacient velmi často dodržovat speciální dietu. Proto si před užitím léků vždy prostudujte pokyny týkající se konzumace potravin.

Nesprávné dodržení harmonogramu 

Mnoho druhů léků, včetně antibiotik, vyžaduje přísný konzumační plán. Pokud je užíváte ve špatnou dobu, může to ovlivnit koncentraci účinné látky v těle. Je vhodné se poradit s lékárníkem, případně si zjistit správný způsob dávkování dle informací v příbalovém letáku. Pokud je zapomenete užít nebo je zkonzumujete v nesprávný čas, vaše nemoc pravděpodobně jen tak neustoupí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestanete léky užívat příliš brzy

Pokud po první úlevě od bolesti nebo jiného příznaku dané nemoci přestanete brát léky, může se váš stav opět zhoršit a délka léčby se prodlouží. Každý lék tudíž musí být užíván tak dlouho, jak to nařídil lékař nebo je uvedeno v pokynech. Léčba onemocnění spočívá nejen v jeho prvním zmírnění, ale především v úplném odstranění hlavní příčiny. 

Zdroj: Mount Sinai Medical Center

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články