Infekce dýchacích cest zmizí už za 1 den, pomůže domácí léčivý odvar

Respirační onemocnění jsou od podzimu do jara častější a někdy vás mohou vyřadit z provozu i na týden či déle, pokud nedáte tělu šanci s nimi účinně bojovat.

nemocný muž i Zdroj fotografie: iStock
                   

Respirační onemocnění od rýmy a kašle až po záněty průdušek či plic potrápí alespoň jednou ročně snad každého. Někteří lidé jsou však k infekcím dýchacích cest náchylnější a nemoci je tak trápí od podzimu až do jara. Kromě zdravé stravy s dostatkem vitaminu, otužování či doplňků stravy můžete bojovat s infekcemi i pomocí jednoduchého léčivého lektvaru.

Domácí lék na infekce dýchacích cest

Tento lék je velmi jednoduchý na přípravu a potřebné ingredience máte pravděpodobně vždy po ruce. Pokud vás tedy infekce zaskočí, nemusíte nic složitě shánět a lék máte vždy k dispozici. Začnete-li lék užívat hned při prvních příznacích, infekce zmizí už za 1 den. Budete potřebovat:

  • 1/2 šálku medu
  • 40 g tymiánu
  • 500 ml vody

Pokud používáte čerstvý tymián, nezapomeňte jej před přípravou nasekat. Smíchejte tymián s medem ve skleněné nádobě a zalijte vlažnou vodou. Nepoužívejte příliš teplou či vařící vodu, protože byste zničili důležité enzymy v medu. Směs přikryjte a nechte několik hodin stát. Denně užívejte 2 polévkové lžíce směsi, ideálně ráno před snídaní a večer před spaním.

Proč právě tymián a med

Jak tymián, tak i med se k léčbě infekcí dýchacích cest používají již odnepaměti. Jejich léčivé účinky potvrdily i četné vědecké studie. Tymián například působí jako expektorans, tedy napomáhá vykašlávání, a navíc pomáhá mírnit záchvaty kašle a pomáhá zklidnit dýchací svaly. Tymián obsahuje chemické látky, které pomáhají v boji proti virovým, bakteriálním i plísňovým infekcím a má silné antioxidační účinky.

med ve sklenici iZdroj fotografie: Freepik
Med pomáhá při kašli stejně (či lépe) jako léky z lékárny

Med má výrazné protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti. K léčbě kašle se užívá již po tisíce let. Moderní výzkumy dokonce potvrdily, že v léčbě kašle je ještě účinnější než volně prodejné léky. Med navíc zklidňuje podrážděný krk a podle přehledu studií z roku 2021 je nejlepším prostředkem na léčbu infekcí horních cest dýchacích vůbec.

Jak se vyhnout chřipce a nachalzení

Pokud trpíte infekcemi horních cest dýchacích často, zaměřte se na prevenci. Jestli se vám chřipka každoročně nevyhne, zvažte očkování. Nepodceňujte význam pravidelného pohybu, zdravé stravy, hydratace a spánku. Také dodržujte základní pravidla:

  • Často si myjte ruce: Pokaždé, když si s někým potřesete rukou, umyjte si poté ruce mýdlem a teplou vodou. Mytí rukou před jídlem, po cestě MHD a obecně po pobytu ve veřejných prostorách je zásadním způsobem, jak zabránit šíření škodlivých virů a bakterií.
  • Vyvarujte se dotýkání očí a úst:  Zárodky nachlazení a chřipky vás mohou snadno nakazit přes oči a ústa. Na veřejných místech se proto snažte nedotýkat očí ani úst. Pokud se musíte dotknout obličeje, umyjte si nejprve ruce. 
  • Noste s sebou dezinfekční prostředek: Pokud cestujete nebo se vyskytujete na místech, kde se pohybuje hodně lidí, noste s sebou antibakteriální gel či jiný dezinfekční prostředek, abyste si mohli očistit ruce, i když nemáte přístup k mýdlu a vodě.
  • Neignorujte první příznaky: Pokud cítíte že se o vás nějaká nemoc pokouší, nepřecházejte ji. Zásobte se vitamíny (ideálně z přírodních zdrojů, tedy ovoce a zelenina), hodně pijte a snažte se co nejvíce odpočívat. Zotavíte se mnohem rychleji, než kdybyste nemoc nechali plně rozvinout,

Jak bojujete s častými infekcemi vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články