Konec utrácení za léky: Ten nejlepší lék roste každému z nás za domem

Obyčejný jitrocel, který v Česku roste na každém kroku, má neuvěřitelný léčivý potenciál. Pomůže vám s hojením ran, se záněty i s vysokým tlakem.

jitrocel i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jitrocel je v lidovém léčitelství dlouhodobou stálicí, má totiž množství zdravotních výhod, a to od léčby kašle po hojení ran. Lékař Mahammad Juber, MD doporučuje jitrocel jako alternativu či doplněk klasických léků například v případě oslabené imunity, žlučových kamenů, respiračních obtíží či vysokého tlaku. Jitrocel má totiž silné antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, může vám tedy snadno ulevit od mnoha obtíží.

Listy můžete využít na obklady či jako první pomoc při zánětu zvukovodu

Listy jitrocele se tradičně používaly k čištění a urychlení hojení ran. Dbejte samozřejmě na to, aby byly listy čisté a pocházely z neznečištěného prostředí. Nesbírejte tedy jitrocel u silnice a před použitím jej důkladně očistěte a omyjte. Můžete použít celé listy, které je vhodné mírně naříznout či natrhnout, aby se z nich uvolnila šťáva, pokud je kůže neporušená, můžete jitrocel zcela rozdrtit a použít k obkladům listy rozemleté doslova na kaši. Takto se jitrocel používá například k léčbě žilních onemocnění či bolestí kloubů.

Jitrocelový list můžete použít i k léčbě zánětů různého druhu, včetně zánětu zvukovodu či středního ucha. Stačí list stočit do ruličky a vložit do bolavého ucha, nechat alespoň půl hodiny působit a následně vyjmout. Listy v tomto případě v žádném případě nijak nedrťte. Postup opakujte několikrát za sebou po dobu tří dnů. 

Jitrocelový sirup vás rychle zbaví nachlazení

Pravděpodobně nejznámější použití jitrocele je ve formě jitrocelového sirupu na nachlazení, který si můžete snadno vyrobit i doma. Recept jsme s vámi již na JakZdravě před časem sdíleli, stejně jako recept na jitrocelovou mast, kterou využijete hlavně v zimních měsících, kdy čerstvý jitrocel není k dispozici a vy tak nemůžete k obkladům použít čerstvou bylinku.

jitrocel v misce iZdroj fotografie: Depositphotos
Jitrocel můžete použít k obkladům nebo z něj vyrobit sirup či mast.

Jitrocelový sirup kromě zmírnění příznaků nachlazení a posílení imunity můžete také využít na podporu trávení a funkci jater, čistění krve a detoxikaci (zejména plic a žaludku), či léčbě žlučových kamenů.

Jitrocel můžete bez obav konzumovat

Jak jsme vás již dříve na JakZdravě informovali, jitrocel můžete zařadit i do svého každodenního jídelníčku. Přispějete tak k prevenci vysokého tlaku, chronických zánětlivých onemocnění, včetně artritidy či zmírnění projevů případných alergií. Prospívá také osobám s kožními problémy či Crohnovou chorobou, tedy chronickým zánětlivým onemocněním střev.

S jitrocelovými doplňky stravy to nepřehánějte

Jitrocel jako takový nevyvolává u dospělých osob žádné obtíže či vedlejší účinky. S potravinovými doplňky z jitrocele byste však měli být opatrní a nepřekračovat doporučené denní dávkování. Jak vysvětlují odborníci z Healthline, vzhledem k vysoké koncentraci účinných látek může vést předávkování k poměrně závažným zdravotním komplikacím, v extrémních případech i k úmrtí.

Jitrocel byl pro naše babičky tou nejcennější bylinkou na zahradě. Je plný tělu prospěšných látek a zvládá i akutní situace

Mírné předávkování se projevuje nevolností, zvracením, nadýmáním a průjmem, může se objevit i vyrážka a jiné kožní reakce. Závažnější předávkování může vyvolat skutečně nepříjemné účinky, včetně anafylaxe, což je velmi prudká alergická reakce, která může být i  život ohrožující. Pokud se u vás objeví alergická reakce, okamžitě přestaňte přípravek užívat a poraďte se co nejdříve se svým lékařem.

K čemu užíváte jitrocel nejčastěji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články