Jen 2,5 hodiny týdně znamená delší život o roky i desítky let. Stačí vyjít schody či vystoupit o zastávku dříve

Vědci zjistili, že nemusíte chodit do posilovny a často a velmi intenzivně cvičit, abyste snížili riziko srdečních chorob a předčasného úmrtí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To, že fyzická aktivita je pro naše tělo a jeho zdraví velmi potřebná, je známo už dlouho. Otázkou ovšem dosud zůstávalo, jaké množství fyzické aktivity, případně i jakého typu, je ideální pro vaše zdraví a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Dr. Scott Lear vedl rozsáhlý výzkum, který na tyto otázky přinesl žádané odpovědi.

Kolik pohybu je tak akorát

V letech 2003-2010 provedli kanadští vědci jednu z největších studií tohoto zaměření. Výzkumníci sedm let shromažďovali údaje o fyzické aktivitě, kardiovaskulárních onemocněních a celkové úmrtnosti. Studie se zúčastnilo více než 130 tisíc lidí ve věku 35-70 let ze 17 zemí s různou životní úrovní.

Bylo zjištěno, že lidé, kteří byli fyzicky aktivní alespoň 150 minut týdně, byli zdravější než ti, kteří pohybu věnovali méně času. U aktivních lidí je nižší pravděpodobnost infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění a nižší úmrtnost z jiných příčin. Pouhé 2,5 hodiny fyzické aktivity týdně tak snižuje riziko předčasného úmrtí o 28 % a riziko srdečních onemocnění o 20 %.

Jaká forma pohybu se počítá

Překvapivé je, že na typu fyzické aktivity nezáleží. Scott Lear, hlavní autor studie, je přesvědčen, že za své zdraví nemusíte platit. Jakákoli aktivita, ať už jde o domácí práce, fyzickou práci nebo chůzi, účinně snižuje riziko předčasného úmrtí a srdečních onemocnění. Nemusí se tedy jednat o cílené cvičení, stačí když se pravidelně pohybujete.

Proč je sedavý způsob života tak škodlivý 

Navzdory mnoha studiím, které dokazují potřebu fyzické aktivity, se moderní člověk hýbe stále méně. Lidé častěji jezdí autem, tráví více času u obrazovek a méně chodí pěšky. Počet chronických onemocnění spojených se sedavým způsobem života a nadváhou přitom rychle roste.

Podle dat z roku 2015 přispěly nadváha a obezita ve 195 zemích v průběhu 25 let ke čtyřem milionům úmrtí na celém světě (7 % všech úmrtí). Nejčastější úmrtí byla na kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, onemocnění ledvin a rakovinu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak se více hýbat, aniž byste museli věnovat čas sportu

Lidé často říkají, že jim ve cvičení brání nedostatek času nebo peněz. Nemusíte si však vyhradit čas, kupovat si běžecké boty nebo chodit do posilovny, abyste si mohli dopřát více než 20 minut pohybu denně. Zde je několik tipů od profesora Torontské univerzity Mikea Evanse:

  • Plánujte obchodní schůzky formou procházek.
  • Pokud jezdíte do práce veřejnou dopravou, vystupte o zastávku až dvě dříve a zbytek dojděte pěšky.
  • O polední pauze se místo sezení projděte.
  • Přestaňte jezdit do obchodů autem, ale choďte pěšky.
  • Pokud jedete autem, zaparkujte dál od cíle.
  • Nejezděte výtahem, ale choďte po schodech.

Slovo závěrem

Podle Scotta Leara byl pohyb součástí každodenního života těch nejzdravějších účastníků studie: hodně chodili pěšky, hýbali se v práci, dělali domácí práce. A mimochodem, fyzická aktivita pomáhá zvládat stres. Jedna zastávka chůze, dva výstupy do schodů, večerní procházka místo návštěvy kina nebo kavárny – sotva zaznamenáte změnu ve svém životě, a zároveň snížíte riziko různých onemocnění a předčasné smrti.

Jakým způsobem nenásilně zvyšujete fyzickou aktivitu vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články