Přehnaná hydratace: Může vést k onemocněním jater i problémy s ledvinami

Nadměrnou hydrataci mohou způsobit některá onemocnění, ale také si ji můžete přivodit vy sami tím, že budete hodně, skutečně hodně, pít. I čistou vodou se dá otrávit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pitný režim je důležitý, ale všeho moc škodí. Pít přes míru může být pro organismus velmi nebezpečné – úplně stejně jako nedostatek tekutin. Na dostatku vody závisí všechny funkce vašeho těla od regulace tělesné teploty, krevního tlaku, detoxikace až po hlavní tělesné funkce. Jenže, když si způsobíte v těle potopu, způsobíte v těle nerovnováhu elektrolytů. Jak vysvětluje web Healtline, ledviny prostě tolik vody přefiltrovat nestihnou.

Kdy může dojít k převodnění?

Nadměrnou hydrataci si můžete přivodit sami pitím příliš velkého množství vody nebo v případě špatné funkce ledvin, kdy se v těle hromadí nadbytek tekutin. V obou případech dochází ke zředění elektrolytů (solí) v těle. To vede k nedostatku sodíku, rozvíjí se podobné příznaky jako u dehydratace, akorát s tím rozdílem, že extrémní případy mohou skončit otokem mozku a plic.

Kdo je ohrožen nejvíce?

Nadměrný příjem tekutin bývá často spojován s vytrvalostními sportovci, převážně běžci, kteří během závodů pijí příliš mnoho vody. U nich je ze všech zdravých lidí nejvyšší riziko převodnění. Další rizikoví jedinci jsou pacienti trpící schizofrenií, lidé užívající diuretika nebo lidé užívající antipsychotické látky. Tyto případy velmi často doprovází extrémní žízeň.

Potopa v těle

Zadržování vody v těle, která nemůže být odvedena pryč (nebo ji tělo odvádět nestíhá), může být způsobeno několika nemocemi. Jsou to městnavé srdeční selhání, nemoci jater, nemoci ledvin, porucha antidiuretického hormonu, některé léky a neléčená cukrovka.

Žena focená proti slunci pijící vodu z lahve iZdroj fotografie: Pixabay
Hlavně v horkém počasí je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin. Všeho moc ale škodí

Správný pitný režim

Doporučený příjem tekutin se pohybuje okolo 20-40 ml na kg živé váhy. O tom, jak vypočítat, kolik byste toho měli vypít, jsme psali na JakZdravě už dříve. WebMD zdůrazňuje, že potřeba tekutin závisí na skladbě vaší stravy (některá jídla obsahují více vody než jiná), na tělesné hmotnosti, na osobních zvyklostech, na teplotě prostředí a na počasí, ale také na míře fyzické aktivity.

Je opravdu nutné dodržovat pitný režim? Jednoduchá rovnice prozradí, jaký je váš ideální příjem tekutin

Příznaky nadměrného množství tekutin

Nejlepším indikátorem je moč. Časté močení, velké množství moči a průzračná barva moči znamenají, že přijímáte hodně tekutin. Pokud se dostanete až ke zředění sodíku a jeho poklesu v těle, pravděpodobně vás podle webu GundersenHealth čeká nevolnost, zvracení, bolest hlavy, zmatenost, dezorientace, ospalost a svalové křeče. Otok mozkových buněk pak způsobí selhání centrálního nervového systému. Pokud se stav neléčí, přichází záchvaty, kóma a smrt. (V tomto případě je opravdu vzácná, nebojte se.)

Naše redakce JakZdravě v souvislosti s pitným režimem nedávno varovala, abyste si také zkontrolovali kvalitu vody, kterou pijete po ránu.

Jaké množství tekutin vypijete přibližně za den vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články