Jennifer Aniston trpí závažným onemocněním, během vztahu s Pittem jí šlo dokonce o život

Americká hvězda, známá především z kultovního seriálu Přátelé, se již roky potýká s potenciálně nebezpečným onemocněním.

náměsíčná i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jennifer Aniston přiznala, že trpí tzvaným somnambulismem, laicky řečeno náměsíčností. Tato porucha může mít i fatální následky, protože náměsíčný člověk si neuvědomuje rizika, která z jeho pohybu vyplývají. Může se zranit (či hůře) například při pádu nebo vběhnout pod jedoucí auto. V ohrožení života byla jednu dobu dle tehdejšího partnera Breda Pitta i Jennifer Aniston.

Náměsíčnost má mnoho příčin

Náměsíčnost, lékařsky známá jako somnambulismus, je porucha spánku, která může mít závažné dopady na život. Tato porucha způsobuje chození nebo provádění jiných činností během spánku, aniž by si postižená osoba byla plně vědoma svého jednání. Ačkoli náměsíčnost může být pro některé lidi pouze příležitostným jevem, může způsobit vážné problémy a ohrozit člověka i na životě.

Přesné příčiny náměsíčnosti nejsou úplně jasné, ale v jejím výskytu hraje roli genetika, míra stresu a úzkosti, spánkový režim i užívání některých léků. Snažte se proto dodržovat jistá pravidla pro kvalitní spánek, která jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli, abyste riziko náměsíčnosti a jiných spánkových poruch snížili na minimum.

usmívající se žena na lůžku během spánku iZdroj fotografie: Depositphotos
Spánková hygiena hraje v léčbě důležitou roli

Náměsíčnost dokáže zkomplikovat život 

Náměsíčnost může mít řadu vážných důsledků pro danou osobu i pro lidi v jejím okolí:

  • Riziko úrazu: Lidé trpící náměsíčností mohou během spánku chodit nebo provádět nebezpečné činnosti, což zvyšuje riziko úrazů, pádů nebo jiných nehod. Dle magazínu Lifee byla ohrožena na životě i Jennifer. Magazín citoval tehdejšího manžela, který tvrdí, že Jennifer našel například stát nad bazénem nebo na kraji útesu, kde tehdy bydleli. Riziko úrazu či dokonce úmrtí tak bylo skutečně vysoké.
  • Poruchy spánku: Náměsíčnost může vést k chronickým poruchám spánku, což má negativní dopad na fyzické a duševní zdraví.
  • Vztahové problémy: Pokud má postižená osoba partnera nebo spolubydlící, může náměsíčnost vést k problémům ve vztazích a vytvářet napětí a stres v domácnosti. Jen si představte, že na náměsíčníka narazíte ve ztemnělé předsíni v noci cestou na WC například s nožem v ruce.
  • Právní důsledky: V extrémních případech může náměsíčnost vést k právním problémům, pokud postižená osoba při svých akcích způsobí škodu jiným osobám nebo škody na majetku.
Žena v noci bdí, nemůže spát

Syndrom předsunuté spánkové fáze způsobuje problémy zejména v sociálním životě. Léčit se dá světelnou terapií

Klíčem je terapie a spánková hygiena

Léčba náměsíčnosti zahrnuje různé strategie a přístupy. Dle webu Flatify je nejdůležitější spánková hygiena. Tedy pravidelný spánkový režim, snížení stresu a úzkosti a vyhýbání se alkoholu a kofeinu. Velkým přínosem může být i behaviorální terapie, tedy terapie zaměřená na změnu chování, která může pomoci identifikovat a změnit faktory, které k náměsíčnosti přispívají. V některých případech může lékař předepsat i léky, které pomáhají regulovat spánek a riziko náměsíčnosti snižují.

Jaké jsou vaše zkušenosti s náměsíčností?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články