Časté deprese a náladovost, ztráta vlasů a bolesti zad: Tak se projevuje nedostatek vitamínu D v těle

Rozpoznání příznaků nedostatku vitamínu D je klíčové pro rychlé zlepšení vašeho psychického i fyzického stavu. Pomoci může sluneční záření i doplňky stravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamín D je pro zdraví naprosto nezbytný, významně totiž ovlivňuje váš psychický i fyzický stav. Lékařka Mia Armstrong, MD zmiňuje například jeho nezbytnost pro správné fungování imunitního systému, zdraví kostí i psychickou pohodu. Tělo si jej ale nedokáže vyrobit samo, takže mnoho lidí trpí jeho nedostatkem, bohužel často aniž by si toho byli vůbec vědomi. Doplnit jej můžete pobytem na slunci, stravou (losos, vejce) či potravinovými doplňky.

Časté deprese a náladovost mohou pramenit z nedostatku vitamínu D

Jak jsme již na JakZdravě opakovaně zmiňovali, jedním z výrazných příznaků nedostatku vitamínu D jsou změny nálad. Vitamín D totiž hraje důležitou roli v regulaci serotoninu, neurotransmiteru, který náladu ovlivňuje. Studie ukazují, že lidé s nedostatkem vitamínu D mají vyšší riziko deprese a mohou se cítit náladově, úzkostně nebo iritovaně.

Nedostatek vitamínu D může zapříčinit ztrátu vlasů

Špatná kvalita a dokonce i vypadávání vlasů jsou dalšími možnými příznaky nedostatku vitamínu D. Nedostatek vitamínu D totiž může vést k řídnutí vlasů nebo dokonce k jejich vypadávání. Zvláště u žen může být nízká hladina vitamínu D spojena s alopecií, autoimunitním onemocněním, které způsobuje vypadávání vlasů.

Starší muž s bolestí zad iZdroj fotografie: Freepik
Bolesti dolní části zad mohou být způsobeny nedostatkem vitaminu D

Lidé trpící nedostatkem vitamínu D mají často bolesti zad

Bolesti zad a kostí jsou častým příznakem nedostatku vitamínu D. Lékař Adam Bernstein, MD, ScD vysvětluje, že právě vitamín D je nezbytný pro absorpci vápníku a potažmo tak i zdraví kostí. Bez dostatečného množství vitamínu D kosti slábnou a jsou křehčí, což může vést k bolestem a zvýšenému riziku zlomenin. Při nedostatku vitamínu D se velmi často objevují také bolesti v dolní části zad.

Další příznaky nedostatku vitamínu D

Nedostatek vitamínu D má širokosáhlé negativní dopady na celkové zdraví, jak jsme na JakZdravě ostatně již několikrát zmiňovali. Kromě výše zmíněných problémů vás tak může trápit i:

Desítky tisíc Čechů válčí s autoimunitním onemocněním. Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny snižují jeho riziko

  • Únava a slabost
  • Časté infekce
  • Problémy s hojením ran
  • Bolesti svalů

Jak jste nedostatek vitamínu D rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články