Deprese, ztráta kostní hmoty a roztroušená skleróza: Takový má dopad nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D má mnoho nepříjemných dopadů, včetně rozvoje chronických onemocnění. Vitamín však snadno doplníte pouhým pobytem na slunci.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Vitamín D hraje klíčovou roli ve zdraví kostí, imunitního systému i duševního zdraví. Nedostatek vitamínu D tak může mít závažné následky – od depresí a ztráty kostní hmoty po zvýšené riziko roztroušené sklerózy. Nutriční specialistka Jillian Kubala, MS, RD vysvětluje, že na správné množství tohoto vitamínu v těle má největší vliv dostatek slunečního záření, ale také některé potraviny. V případě nutnosti jej lze i suplementovat doplňky stravy.

Vitamín D ovlivňuje zdraví kostí i duševní rozpoložení

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, nedostatek vitamínu D může mít mnoho nepříjemných následků. Vitamín D hraje mimo jiné klíčovou roli při vstřebávání vápníku z potravy do kostí, což je nezbytné pro udržení pevnosti kostí. Jeho nedostatek tak může vést k oslabení kostí, což zvyšuje riziko zlomenin a ztráty kostní hmoty.

Lékařka Mia Armstrong, MD připomíná, že byla také prokázána spojitost mezi nedostatkem vitamínu D a duševními poruchami, zejména s depresí. Vitamín D totiž hraje důležitou roli v regulaci neurotransmiterů, jako je serotonin, který ovlivňuje náladu. Nedostatek vitamínu D tudíž může přispívat k rozvoji depresivních stavů.

Nedostatek vitamínu D může přispívat k rozvoji roztroušené sklerózy

Z vědeckých studií navíc vyplývá, že nedostatek vitamínu D může být spojen i s vyšším rizikem vzniku chronických onemocnění, a to včetně diabetu 2. typu a roztroušené sklerózy. Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje centrální nervový systém. Vitamín D hraje roli v imunitní regulaci a jeho nedostatek tak může přispět k poruchám imunitního systému. 

slunce a vitamin D iZdroj fotografie: Depositphotos
Vitamín D snadno doplníte pobytem na slunci

Jak doplnit vitamín D a rozpoznat, že vám chybí

Přirozený způsob, jak získat vitamín D, je ze slunečního světla. Lze jej však získat i ze stravy, například z tučných ryb, jako je losos a tuňák, dále z vajec a mléčných výrobků. Můžete také užívat doplňky vitamínu D, s těmi to však nepřehánějte, nadbytek vitamínu D totiž může mít neblahé následky, jak jsme již na JakZdravě informovali.

Když je stresu nadmíru: Deprese, bolesti hlavy a nespavost se projeví jako první

Nedostatek vitamínu D poznáte podle těchto příznaků:

  • únava a vyčerpanost
  • změny nálad a deprese
  • bolesti kostí a svalů
  • častá nemocnost
  • problémy se spánkem
  • problémy s trávením
  • snížená kvalita vlasů a pokožky

Výše zmíněné příznaky mohou signalizovat i jiné problémy, včetně závažnějších onemocnění, konzultujte je proto s lékařem.

Jak doplňujete vitamín D vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články