Bolest nohou, slabost, špatný růst nehtů: Mohlo by se jednat o onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen sice postihuje obvykle osoby středního a staršího věku, ale s prevencí je třeba začít včas. Případné příznaky hned řešte.

i Zdroj fotografie: Crespp / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Periferní tepny jsou cévy, které přivádějí krev do končetin a dalších částí těla, ale pokud je průtok krve z nějakého důvodu omezen, můžete pociťovat mnoho různých příznaků – od bolestí, slabosti až po problémy s růstem nehtů. Onemocnění periferních tepen se vyskytuje nejčastěji u osob středního a vyššího věku, s prevencí je však ideální začít již v mládí.

Onemocnění periferních tepen je často způsobeno aterosklerózou

Jak vysvětluje lékař John A. Moawad, MD, onemocnění periferních tepen je progresivní onemocnění, které způsobuje omezení průtoku krve do rukou, nohou nebo jiných částí těla. Na vině je zúžení, ucpání či stažení cév, často zapříčiněné aterosklerózou, jejíž další příznaky jsme na JakZdravě již v minulosti popisovali. Svou roli hrají i genetické predispozice či chronická onemocnění, jako například diabetes či srdeční choroby.

Příznaky onemocnění periferních tepen

Symptomy onemocnění tepen se obvykle rozvíjejí postupně. Vyskytují se častěji na nohou než na rukou (protože cévy na nohou jsou dále od srdce), teoreticky však mohou postihnout kteroukoli z periferních tepen. Nejčastější příznaky zahrnují:

onemocnění periferních tepen iZdroj fotografie: Depositphotos
Onemocnění periferních tepen se projevuje, necitlivostí, slabostí či bolestmi nohou.
  • bolest či pocit napětí na hrudi
  • dušnost
  • necitlivost nebo slabost končetin
  • bolest krku, čelisti, krku, šíje a břicha
  • pocit chladu v nohou nebo rukou
  • pomalu se hojící rány a vředy
  • studené nebo necitlivé prsty na nohou

8 tipů, jak uvolnit tepny, které se ucpaly vlivem špatných návyků

Jak se onemocnění periferních tepen vyhnout

Lékař Darragh O’Carroll, MD zdůrazňuje důležitost prevence, obzvláště dodržování zásad zdravého životního stylu. Věnujte tedy pozornost stravě, pravidelnému pohybu, dostatečnému odpočinku i hydrataci a vyhněte se toxickým a návykovým látkám, zejména kouření. Trpíte-li nějakým chronickým onemocněním, dodržujte předepsanou léčbu. A hlídejte si hladinu cholesterolu, o jehož nebezpečí jsme vás na JakZdravě již také informovali.

Jaké další příznaky vás na problém s tepnami upozornily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články