Rozmazané vidění, ztráta váhy, extrémní únava: I takové jsou příznaky cukrovky

Nepodceňujte příznaky diabetu. Čím dříve cukrovku odhalíte, tím lépe ji bude možné řídit a minimalizovat její negativní dopady na zdraví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cukrovka je jedním z mnoha onemocnění, u kterých je klíčové rozpoznat příznaky včas, aby se mohlo co nejrychleji zasáhnout a nemoc adekvátně řešit. Kromě typických příznaků, jako je častá potřeba močit a neukojitelná žízeň, byste dle odborníků z ClevelandClinic neměli brát na lehkou váhu ani symptomy, jako je rozmazané vidění, ztráta váhy a extrémní únava. Trvale vysoká hladina glukózy v krvi může totiž časem způsobit zdravotní komplikace, jako jsou onemocnění srdce, poškození nervů a očí.

Diabetes ohrožuje děti i dospělé 

Cukrovka, neboli diabetes, je onemocnění, které ovlivňuje, jak tělo zpracovává cukr (glukózu) z potravy. Existují dva hlavní typy cukrovky: typ 1 a typ 2. Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, diabetes prvního typu se nejčastěji projeví již v dětství, protože jde o autoimunitní onemocnění. Diabetes 2. typu je pak častější u dospělých ve středním a starším věku, souvisí totiž se životním stylem.

Příznaky cukrovky rozhodně nepodceňujte 

Oba výše zmíněné typy cukrovky mají velmi podobné příznaky, jak už jsme ostatně na JakZdravě také popisovali. U prvního typu je však jejich nástup náhlý a poměrně dramatický, protože tělo přestane inzulin vyrábět. U diabetu 2. typu je nástup pozvolný, tělo totiž inzulin stále produkuje, ale citlivost na něj postupně klesá. 

Lékařka Kelly Wood, MD dodává, ze příznaky se tak mohou projevovat i velmi dlouhou dobu, než je jejich intenzita natolik obtěžující, že dožene postiženého k lékaři. Čím dříve však cukrovku rozpoznáte, tím jednodušší je léčba a šance na vyléčení. Věnujte proto pozornost zejména následujícím příznakům:

sklenice s vodou z kohoutku iZdroj fotografie: iStock
Na cukrovku vás může upozornit i neustálá žízeň a hlad.

Rozmazané vidění

Pokud si všimnete, že máte potíže s ostrostí zraku nebo že vidíte rozmazaně, může to být jeden z prvních signálů cukrovky. Vysoké hladiny cukru v krvi mohou totiž způsobit otok oční čočky, což vede k rozostřenému vidění.

Ztráta váhy

Pokud nemá tělo dostatek inzulinu nebo jej kvůli inzulinové rezistenci nedokáže využít, nedostává se k buňkám dostatek cukru. Výsledkem je pak mimo jiné i nežádoucí hubnutí. Nevysvětlitelné hubnutí obvykle značí nějaký závažný zdravotní problém, vyhledejte proto co nejdříve lékaře.

Extrémní únava

Náhlá a nevysvětlitelná únava může být také známkou cukrovky. Když tělo nemůže využít cukr z krve jako palivo, může to vést k pocitu vyčerpání a ospalosti. Tato úroveň únavy není obvyklá a může ovlivnit vaši schopnost fungovat v každodenním životě. 

Jak často by měl člověk chodit na malou? Frekvence močení upozorní na skryté nebezpečí ohrožující zdraví

Další příznaky

Kromě výše uvedených příznaků může cukrovka zapříčinit také časté močení, enormní žízeň a hlad. Lidé s diabetem 1. typu mohou mít také problémy s nevolností, zvracením a bolestí břicha.

Jak jste rozpoznali cukrovku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články