Ztráta chuti k jídlu, únava a horečka: Může se jednat o rakovinu ledvin

Pokud si všimnete zmíněných příznaků u sebe nebo u svých blízkých, vyhledejte lékařskou pomoc a nechte se důkladně vyšetřit. Může vám to zachránit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina ledvin je velmi závažný zdravotní problém, který dle informací z NZIP každoročně postihuje jen v rámci České republiky více než 3 000 lidí, častěji mužů. Přestože jsou její příznaky v počátečních stádiích často nevýrazné, je potřeba věnovat případným symptomům pozornost a včas je konzultovat s lékařem. Mezi příznaky rakoviny ledvin patří například ztráta chuti k jídlu, únava a horečka.

Příznaky rakoviny ledvin jsou zpočátku neznatelné

Jak jsme již na JakZdravě opakovaně zmiňovali v souvislosti s jinými typy rakoviny, v prvotních fázích rakovina obvykle žádné příznaky nemá. Symptomy se objevují a rozvíjejí až s pokračujícím onemocněním. Lékař Brett Barlow, MD vysvětluje, že pacienti s rakovinou ledvin si často stěžují na přetrvávající bolesti zad, zejména těsně pod žebry, a krev v moči. Další obvyklé symptomy zahrnují:

Ztráta chuti k jídlu

Ztráta chuti k jídlu, jak jsme ostatně na JakZdravě již zmiňovali, je poměrně častým příznakem rakoviny ledvin i jiných typů rakoviny. Pokud si všimnete výrazného nechutenství a nezvykle nízkého příjmu potravy (obzvláště pokud trvá delší dobu), měli byste se poradit s lékařem.

příznaky rakoviny ledvin únava iZdroj fotografie: Depositphotos
I chronická únava může signalizovat poškození ledvin

Únava

Únava je dalším běžným příznakem rakoviny ledvin. Zdravotní sestra z onkologie Faith Selchick, DNP dodává, že únava může být spojena i s anémií. Pokud se tedy cítíte neustále unavení, i když dostatečně odpočíváte a spíte, může to být důvod k obavám. Únava samozřejmě neznamená automaticky rakovinu, ale může být symptomem i dalších závažných onemocnění. Například onemocnění jater či cukrovky, jak jsme na JakZdravě již také popisovali.

12 příznaků toho, že v těle roste rakovina. Patří mezi ně i únava

Horečka

Mezi možné příznaky rakoviny ledvin patří také horečka. Nevysvětlitelné horečky, které přetrvávají déle než několik dní, byste měli vždy konzultovat s lékařem. Déletrvající horečky bez zjevné příčiny vždy indikují zdravotní problém, který je potřeba urychleně řešit, nejčastěji jde o infekci nebo zánět.

Jak jste rakovinu ledvin rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články