Bolesti břicha, zácpa a křeče: Může se jednat o rakovinu tlustého střeva

U rakoviny tlustého střeva drželi Češi dlouho smutné prvenství. Kolorektální rakovina je stále velmi častým onemocněním, jehož příznaky se nevyplácí ignorovat.

tlusté střevo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přesto, že bolesti břicha, zácpa a další zažívací potíže mohou signalizovat zcela banální problémy, které samy odezní, mohou být i příznaky závažného onemocnění. Lékařka Alana Biggers, M.D., MPH upozorňuje, že tyto symptomy se objevují i při rakovině tlustého střeva. Pokud vás tedy tyto potíže trápí delší dobu, aniž byste si byli vědomi nějaké dietní chyby, konzultujte je s lékařem. Rakovina tlustého střeva je často diagnostikována se zpožděním právě proto, že lidé podcení příznaky či se ostýchají jít k lékaři. Nedělejte stejnou chybu.

Rakovina se týká i mladých lidí

Rakovina již bohužel dávno není velmi zřídkavým onemocněním, navíc postihuje stále mladší lidi. Je tedy důležité být si možných příznaků vědom a v případě pochybností je konzultovat s lékařem. Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, rakovina tlustého střeva může připomínat běžné zažívací problémy. Na rozdíl od problémů, které souvisejí s večerní tučnou klobáskou nebo jinou dietní chybou, však tyto příznaky nemizí.

Ba naopak, stupňují se. Zpočátku vás mohou trápit jen mírné bolesti břicha, neschopnost se plně vyprázdnit či časté průjmy. Později můžete trpět naopak zácpou a mírné bolesti břicha přejdou v křeče.

bolesti břicha iZdroj fotografie: iStock
Dlouhodobé bolesti břicha rozhodně nejsou normální

Dejte ostych stranou a nechte se vyšetřit

Lékaři z CDC upozorňují, že důvodem, proč je rakovina tlustého střeva obvykle odhalena pozdě, je fakt, že se lidé zkrátka stydí za lékařem zajít. Včasná diagnóza je ale pro úspěšnou léčbu klíčová, jak ostatně na JakZdravě připomínáme u všech závažných onemocnění. Lékaři proto radí zajít za lékařem, pokud vás trápí: 

i tlusté střevo potřebuje očistu

6 účinných způsobů, jak přirozeně vyčistit tlusté střevo – základní pilíř trávicího traktu a zdravého těla

  • Změna střevních návyků (častější i méně časté vyprazdňování).
  • Krev ve stolici.
  • Průjem, zácpa.
  • Pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdnění.
  • Bolesti břicha, nepohodlí nebo křeče, které nemizí.
  • Úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu.

Jak jste rakovinu rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články