Vědci zjistili pravou příčinu opakování rakoviny

Vědci dávno prokázali, že zdravé buňky vedle nádorů se časem stanou maligními. Bylo jasné, že to způsobovalo opakování rakoviny, ale nebylo jasné proč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdravé buňky produkují malé množství peroxidu vodíku. Tým vědců z nanyangské technologické univerzity zjistil, že infikované buňky ho produkují 5-10krát více. Uzdravení lidé jsou pod vlivem přebytku této látky a po čase přestávají normálně fungovat. Po nějaké době, i když byl nádor odstraněn, dojde k relapsu.

Dominový efekt

Tento jev můžeme popsat jako dominový efekt. Choré buňky produkují peroxid a infikují své sousedy. Tyto unifikované buňky vypadají zdravě, ale již začínají produkovat peroxid ve velkém množství, což ovlivňuje jejich sousedy. Tento efekt vysvětluje, proč lékaři našli rakovinné buňky až 7 cm od místa, kde byl v minulosti nádor.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vědci nemohli dlouho zjistit příčinu tohoto faktu, protože peroxid nezůstává v buňkách dlouho. Látka působí na buňky a poté se vylučuje. Dříve byly v provedených studiích buňky vystaveny krátké, ale intenzivní expozici peroxidu vodíku, ze kterého odumřely. V nejnovější studii se přístup změnil. Vědci vystavili buňky relativně malému množství látky napodobující přirozené procesy v těle.

Nezemřely, změnily se

Buňky neumírají, ale mění se. Vědci provedli testy na myších a jejich hypotéza byla potvrzena. Zdravé buňky ošetřené peroxidem, byly umístěny mezi zcela zdravé buňky. Po chvíli se objevily nádory. Právě tato studie by měla vědcům pomoci určit hranice, ke kterým je nutné odstranit tkáň, která byla vedle nádoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vědci z Northwestern Medical Center v Texasu současně vyvinuli první vakcínu svého druhu, která bojuje proti několika typům rakoviny najednou. Američtí vědci zase vytvořili umělý orgán, který generuje T buňky, které jsou naprogramovány na boj proti rakovině. Je to sice běh na dlouhou trať, ale jsme zase o kus blíže tomu proti rakovině vyhrát.

Zdroj: CancerReserch

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články