Zelený pomocník spirulina: Sníží krevní tlak, pomůže i při alergii

Spirulina se těší stále větší oblibě. Tato řasa je totiž nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty. Pomáhá předcházet mnoha onemocněním a zmírňuje či léčí projevy dalších.

spirulina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spirulina je druh řasy, která roste ve slané i sladké vodě. Je považována za superpotravinu, a to plným právem. Jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, spirulina je totiž velmi výživná. Obsahuje velké množství bílkovin, vitaminy C, A, E a K, riboflavin, niacin, kyselinu listovou a měď. Má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo, není tedy divu, že její obliba neustále roste.

Spirulina je účinný antioxidant

Spirulina je fantastickým zdrojem antioxidantů. Nejhojněji je v ní zastoupen antioxidant fykocyanin, který také dodává spirulině její jedinečnou modrozelenou barvu. Antioxidanty jsou velice důležité, protože pomáhají tělu bojovat s volnými radikály a chrání jej tak nejen před předčasným stárnutím, ale také před rozvojem onemocnění.

Upravuje hladinu cholesterolu

Spirulina pomáhá snížit celkový cholesterol, LDL (špatný) cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšit HDL (dobrý) cholesterol. To v konečném důsledku napomáhá zdraví srdce a cév. Účinky spiruliny jsou přitom poměrně značné. Například studie z roku 2014 u lidí s vysokou hladinou cholesterolu zjistila, že 1 g spiruliny denně snižuje triglyceridy o 16,3 % a LDL cholesterol o 10,1 %.

Spirulina pomáhá mírnit sezónní alergie

Jedním z dalších jedinečných aspektů spiruliny je, že pomáhá modulovat imunitní reakci. Do těla se následně vyloučí méně histaminu, imunitní reakce na pyl tedy nejsou tak prudké. Projevy alergií jsou pak mnohem mírnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může vás ochránit před rakovinou

Spirulina může mít protirakovinné účinky a zdá se, že je obzvláště účinná proti některým typům předrakovinných lézí v ústech. Několik studií totiž zjistilo, že suplementace spirulinou může být užitečná při léčbě submukózní fibrózy ústní dutiny (OSMD), což je typ přednádorového postižení v ústech. V další studii z roku 2013, které se zúčastnilo 40 osob s lézemi OSMF, vedl 1 g spiruliny denně k většímu zlepšení příznaků OSMF než pentoxifylin, lék používaný k podpoře průtoku krve.

Spirulina snižuje krevní tlak

Konzumace spiruliny zvyšuje produkci oxidu dusnatého, signální molekuly, která pomáhá cévám uvolnit a rozšířit se. Díky tomu pomáhá spirulina snižovat krevní tlak. Ze studií vyplynulo, že užívání 1-8 g spiruliny denně může významně snížit systolický i diastolický krevní tlak, a to zejména u lidí s hypertenzí. Udržování krevního tlaku v normě je důležité především kvůli tomu, že vysoký krevní tlak je hlavní příčinou mnoha závažných onemocnění, včetně srdečního infarktu, mrtvice a chronického onemocnění ledvin.

K čemu užíváte spirulínu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články