8 nejběžnějších kousnutí hmyzem aneb jak poznat, co vás kouslo a zda jste v nebezpečí

Letní sezóna je v plném proudu, s čímž souvisí i zvýšený výskyt bodavého hmyzu či klíšťat. Vždy je důležité vědět, který živočich má štípanec na svědomí a zda nehrozí nebezpečí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Léto je pro mnoho lidí nejoblíbenějším obdobím. Především díky tomu, že dětí mají prázdniny, ostatní dovolené, je teplo a je možnost si užívat přírody i sluníčka. Ovšem hlavně u vody a ve večerních hodinách se objevuje spousta hmyzu. Mnoho druhů může způsobit kousnutí. Všechna kousnutí hmyzem jsou nepříjemná, ovšem některá mohou být i nebezpečná. Navíc na kousnutí od různých druhů hmyzu pomáhají rozdílné věci.

1. Komáři

Komáří štípnutí je asi nejběžnějším štípnutím vůbec. Zejména v okolí vodních ploch. Místo vpichu je většinou vystouplé, může být červené a svědí. Právě svědění dokáže značně znepříjemnit život, protože škrábání není vhodné. Proti komářímu bodnutí mohou pomoci nejrůznější krémy a gely prodávané v lékárnách. Využít můžete i přírodní prostředky proti štípnutí. Občasně pomůže místo zchladit. Pokud se objeví horečka, zvětšené uzliny či otok, může se jednat o alergickou reakci a je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

2. Blechy

O blechách se toho v průběhu času napsalo hodně. Není ovšem nutné mít domácího mazlíčka, i tak se mohou objevit. Stejně tak není platné ani tvrzení, že jde o blechy psí, které na člověka nejdou. Stačí, pokud se vyskytnete na místě, kde je jich hodně. U blechy typicky bývá větší množství menších kousnutí. Následně je možné na kůži pozorovat malé rudé flíčky. A i tyto štípance pěkně svědí. Nejlepší je místa omýt peroxidem vodíku, vykoupat se a oblečení vyprat při vysoké teplotě.

iZdroj fotografie: Flickr

3. Štěnice

Ačkoliv se o nich tolik nemluví, jedná se o štípnutí, kterého si s největší pravděpodobností všimnete ráno po probuzení. Štípanců je vždy větší množství. Jejich podoba i reakce těla záleží do jisté míry na genech, u některých lidí nejsou kousnutí patrná, u jiných se projevují jako červené tečky. Pokud se s tímto problémem setkáte, je nutné rázně zasáhnout. Ideálně zavolat odborníky, vše vyhodit nebo vyprat při vyšších teplotách. Je možné si je dovézt z dovolených. Často je naleznete pod matrací, v posteli či na skříních. Poznáte je podle černých teček.

4. Pavouci

Mnoho lidí se pavouků obává, ne všichni ovšem ví, že u některých druhů je k tomu i dobrý důvod. Kousnutí od pavouka bývá větší a kůže zůstává podrážděná a zarudlá po dobu 5 až 10 dní. Některá kousnutí bolí, jiná vůbec. Typická jsou kousnutí projevující se dvěma červenými tečkami vedle sebe. Místo umyjte vodou a mýdlem a poté přiložte studený obklad. Pokud je místo horké a oteklé, vyhledejte lékařskou pomoc.

5. Klíšťata

Klíšťata sice nepatří mezi hmyz, jde však o jedny z nejobávanějších parazitů. Jejich výskyt je nejčastější od jara do podzimu. Nejlepší prevencí jsou dlouhé rukávy a nohavice, případně repelentní přípravky, ať už domácí, či koupené. Ideální je se po každé procházce prohlédnout a případná klíšťata odhalit, dokud se nezakously. Po odstranění klíštěte a dezinfekci místa je nutné ho ještě několik dní sledovat. Pokud se objeví zarudnutí, může to poukazovat na boreliózu, především ve spojení s horečkou a únavou.

iZdroj fotografie: Flickr

6. Mravenci

Štípnutí od mravenců bývá ve většině případů doprovázeno tvorbou malého puchýře. Ten nadměrně svědí a pálí. Ovšem příznaky v tomto případě ustupují již během několika minut. Puchýř se přemění na krustu a během následujících 3 dnů zpravidla zmizí. Od svědění lze ulevit studenými obklady či mastí s obsahem steroidů.

7. Vosy, včely (případně další blanokřídlí)

Pokud ke štípnutí dojde, jedná se většinou o nepříjemnou zkušenost. I ta se dá ovšem překonat. Problém nastává ve chvíli, kdy nastane alergická reakce, nebo dokonce anafylaktický šok. Obecně je nutné se ujistit, že v ráně nezůstalo žihadlo. Alergická reakce může mít příznaky podle stupně. Může se jednat o svědění, zarudlou kůži, otok, svědění na hrudi, zvracení, dušnost, slabost, zmatenost či pokles krevního tlaku, případně i kolaps a bezvědomí. V těchto případech je nutná rychlá lékařská pomoc. Při běžném průběhu babské rady doporučují místo ošetřit cibulí.

iZdroj fotografie: Pixabay

8. Štíři

Tento bod vám možná připadá zcela zbytečný. V Čechách přece štíři nejsou. To je pravda, ale na dovolené v Itálii, Švýcarsku či jižním Rakousku je potkat můžete. Druhy vyskytující se v Evropě nejsou nijak zvlášť nebezpečné. Výjimkou jsou opět lidé trpící alergií. Postižené místo vyčistěte pomocí mýdla a vody. Následně končetinu se štípnutím zvedněte a přiložte studený obklad. Můžete si ulevit i lékem proti bolesti. Pokud se objeví další komplikace nebo se jedná o dítě, navštivte lékaře.

Co vám nejvíce ulevuje od svědění po štípnutí hmyzem?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články