Rakovina štítné žlázy se zprvu projevuje nenápadně, například chrapotem nebo knedlíkem v krku. Lidé proto tyto příznaky často podceňují.
Rakovina štítné žlázy není sice příliš častá, ale stále častěji postihuje i velmi mladé lidi, včetně mladistvých a dětí. Dobrou zprávou je, že šance na uzdravení jsou poměrně vysoké. To ovšem není důvodem k přehnanému optimismu a ignorování prvotních příznaků. Čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe.
Rakovina štítné žlázy je naštěstí poměrě vzácná
Lékaři rozlišují několik typů rakoviny štítné žlázy, nejčastější je tzv. papilární karcinom štítné žlázy. Nejedná se naštěstí o častý typ nádorového onemocnění, objevuje se však i u mladých lidí, obvykle pouze v jednom laloku štítné žlázy, roste pomalu, a dlouho tak zůstává neodhalena.
Ženy trpí rakovinou štítné žlázy častěji
Podle průzkumů trpí častěji rakovinou štítné žlázy ženy, jistou roli hraje také genetika (tedy výskyt rakoviny štítné žlázy v rodině). Další rizikové faktory zahrnují:
- nadměrné vystavení záření v dětství (například rentgen či radioterapie)
- nadměrné vystavení pesticidům
- nadváha nebo obezita
Příznaky rakoviny štítné žlázy mohou připomínat jiné nemoci
Stejně jako poruchy štítné žlázy, o kterých jsme vám na JakZdravě již psali, i rakovina štítné žlázy se projevuje zprvu poměrně nenápadně. Lékařka Kelly Wood, MD upozorňuje, že rakovina štítné žlázy může napodobovat jiné nemoci. Příznaky totiž mohou zahrnovat:
- dlouhotrvající chrapot
- změny hlasu
- knedlík v krku (mohou být viditelné nebo jen hmatatelné)
- otok nebo uzliny na krku
- bolest krku (obvykle začíná vpředu a někdy se přesouvá až k uším)
- bolest šíje
- potíže s polykáním
Pokud u sebe některé z těchto příznaků pozorujete, poraďte se s lékařem. Může se jednat o jiné, méně závažné onemocnění, ale je lepší mít jistotu. V případě rakoviny totiž platí pravidlo, že čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.
Léčba rakoviny štítné žlázy závisí na typu rakoviny a jejím stádiu
Léčba rakoviny se odvíjí od konkrétního typu a stupně pokročilosti. Pokud se jedná o malý, ohraničený nádor, je možné jej chirurgicky odstranit. Pokud se rakovina již rozšířila dále po těle, může být nutná další léčba, například chemoterapie či radioterapie. Jak jsme již dříve na JakZdravě psali, pomoci mohou i drobné změny, které můžete udělat, abyste zvýšili svou šanci na uzdravení.