Naši předkové dobře věděli, jak dodat tělu, co potřebuje. Vyzkoušejte tento domácí recept, který se dříve dělal snad v každé domácnosti.
Domácí huspenina, neboli sulc, se dnes bohužel netěší tak velké oblibě jako dřív. Je to zčásti dáno i tím, že domácí hospodářství, dříve na českém venkově tak rozšířená, už najdete jen velmi sporadicky. Domácí huspeninu si ale stále vyrobit můžete. Vaše střeva, pleť i klouby vám budou vděčné. Potřebujete k tomu jen pár snadno sehnatelných ingrediencí a kolagen prodávaný v prášku bude jen slabounký odvar.
Proč je kolagen tak důležitý
Povědomí důležitosti kolagenu v posledních letech téměř raketově vzrostlo. Bohužel však hlavně toho průmyslově vyráběného, který většinou propagují influenceři na sociálních sítích. Kolagen je pro tělo nesmírně důležitý, v tom mají samozřejmě pravdu, ale nemusíte za něj utrácet velké peníze.
Kolagen, jak vysvětlují lékaři z ClevelandClinic, tvoří zhruba 30 % tělesných bílkovin. Je nesmírně důležitý pro kosti a klouby, kůži i pojivovou tkán, protože jim poskytuje strukturu, oporu i pevnost. S postupujícím věkem tělo pomalu začíná ztrácet schopnost vlastní kolagen vyrábět a začíná být nezbytný jeho přísun zvenčí. Nedostatek kolagenu poznáte snadno, začnou se tvořit vrásky, bolí vás klouby i svaly, dokonce ani zažívání není jako dřív.
Výhody suplementace kolagenů
Pokud začnete kolagen tělu opět pravidelně dodávat, viditelné známky stárnutí nebudou tak zjevné, pleť bude vypnutější, pevnější a hebčí. Hlavní změny však nejsou ty, které uvidí okolí, ale ty, které pocítíte vy sami. Podle nutriční expertky Imashi Fernando, MS, se můžete těšit především na:
- Lepší stav kloubů a kostí: Podle výzkumů dokáže kolagen výrazně zpomalit onemocnění jako je osteoporóza či artróza a velmi rychle vás zbaví bolestí kostí i kloubů.
- Pevnější a výkonnější svaly: Kolagen má zásadní vliv i na kvalitu a množství svaloviny, která má s věkem také tendenci ubývat.
- Silnější srdce: Vzhledem k tomu, že srdce je také sval, i na něj má kolagen pozitivní vliv. Zlepšuje i stav tepen, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
- Zdravější střeva: Kolagen má pozitivní vliv i na zdraví střev, kdy údajně dokáže léčit i syndrom děravého střeva, nazývaný také střevní propustnost.
- Pevnější vlasy a nehty: Kolagen logicky posílí i vaše vlasy a nehty, které budou méně lámavé, lesklejší a odolnější.
Jak na domácí huspeninu
K výrobě domácí huspeniny budete potřebovat ingredience z kvalitního řeznictví. Kupte 1/2 vepřové hlavy, 2 vepřové nožičky, koleno a 1 kg kůže. Dále si připravte:
- 1 cibuli
- 3-4 mrkve
- 2 stroužky česneku
- celý pepř
- sůl
- sladkou mletou papriku
Zeleninu a koření vložte do bavlněného sáčku či sítka, které pak budete moci snadno vytáhnout. Spolu se vším masem dejte do velkého hrnce a zalijte dvojnásobným množstvím vody, než je masa. Přiveďte k varu a na mírném ohni pak vařte, dokud se kosti nedají snadno oddělit.
Poté maso vyjměte, vykostěte, vývar sceďte a znovu přiveďte k varu. Na litr vody přidejte 10 g mletého pepře a nechte projít varem. Maso a případně i zeleninu můžete zatím nakrájet a dát na hluboký talíř či do forem. Následně přelijte vývarem a nechte zchladnout (a ztuhnout). Huspenina nejlépe chutná s chlebem a cibulí.
Další zdroje kolagenu
Ze živočišných produktů jsou nejvhodnější právě tkáně, na které má kolagen největší vliv, tedy chrupavky, kůže a šlachy. Pokud nepatříte k lidem, kteří si s radostí dají například vepřové koleno, můžete využít třeba želatinu, kterou jsme vám radili na JakZdravě nedávno.
Je-li pro vás důležité, aby kolagen pocházel z rostlinných zdrojů, spolehněte se na mořské řasy, avokádo, olivy nebo ječmen, který je nejlepším rostlinným zdrojem kolagenu, jak jsme již na JakZdravě psali.