Trik uznávaného chiropraktika: Jen 2 pohyby a bolest zad je pryč

Pravidelný pohyb je klíčem ke zdraví. Speciální cviky vám od bolesti uleví a pravidelné cvičení zajistí, aby se bolest nevrátila.

bolesti zad i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolesti zad jsou častým problémem, který může omezovat vaši pohyblivost a kvalitu života. Mnoho lidí trpí bolestmi v oblasti krční páteře, horní části zad nebo v bederní oblasti a často se tyto bolesti projevují i v nohách. I když se to může zdát trochu jako paradox, odborníci z MayoClinic vysvětlují, že klíčem k úlevě od bolesti zad může být pravidelný pohyb a cvičení.

Vyhněte se zátěžovým cvičením

Při bolestech zad je důležité vybrat správné cviky, které nezatěžují vaše záda ještě více a nenapáchají další škody. Některé cviky, jako jsou hluboké předklony, sklapovačky nebo zdvihání nohou vleže, mohou váš stav zhoršit. Raději se zaměřte na cvičení, která posilují svaly zad a pomáhají uvolnit napětí. 

Vhodné jsou též masáže, ale pokud na ně nemáte čas, můžete si pomoci i sami například pomocí tenisového míčku, který jsme vám na samomasáž na JakZdravě již několikrát doporučovali.

cvik na bolesti zad iZdroj fotografie: Piqsels
Protahovací cviky provádějte pomalu a plynule

Jednoduché cviky na úlevu od bolesti

Existuje několik jednoduchých cviků, které mohou pomoci zmírnit bolest zad. Skvělým začátkem jsou tyto dva:

  • Přitahování nohou k hrudníku: Lehněte si na záda a přitáhněte jedno koleno k hrudníku. Zůstaňte v této poloze a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Poté vraťte nohu zpět na podložku a proveďte stejný cvik s druhou nohou. Opakujte třikrát.
  • Zkřížené nohy k hrudníku: Zkřižte nohy a přitáhněte je k hrudníku. Ujistěte se, že cvik provádíte plynule a nepřetěžujete záda. Vydržte v této poloze půl minuty a nezapomínejte na pravidelné dýchání. Poté svaly uvolněte a cvik zopakujte ještě dvakrát.

5 poloh s polštářem pro klidný spánek, které vám navíc pomohou odbourat veškerou bolest zad

Cvičte pravidelně

Jak vysvětluje lékař Tyler Wheeler, MD, aby se bolesti zad nevrátily, je důležité začlenit do každodenní rutiny posilovací a protahovací cviky, které budou posilovat svaly a udržovat flexibilitu páteře. Cvičení by nemělo způsobovat bolest a mělo by být prováděno pomalu a plynule. Ideální délka cvičení je asi 15 minut denně. Vyberte si cviky, které jsou pro vás příjemné a cvičte pravidelně. Na JakZdravě jsme s vámi už množství cviků na záda sdíleli, stačí si jen vybrat.

Jaké cviky pomáhají vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články