Jak na přebytečný břišní tuk: Pomůže obyčejná chůze, ze cviků pak prkno

Chcete-li zatočit s kily navíc, vsaďte na malé, ale trvalé změny. K vytouženému cíli vám pomohou spíše než radikální kroky.

hubnutí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nadváha a obezita způsobují lidem značné potíže. Nejen, že se lidé s kily navíc často stydí svléknout třeba do plavek a je pro ně náročné najít slušivé a padnoucí oblečení, potýkají se také se zdravotními problémy, například bolestmi kloubů, a více se zadýchávají. A jak varuje internista Adam Bernstein, MD, ScD, později se mohou dostavit i kardiovaskulární problémy a je zde i zvýšené riziko předčasného úmrtí. Obzvlášť pokud se tuk hromadí v oblasti břicha. Zatočte s přebytečnými kily, dokud je čas.

Jak zhubnout, když máte odpor ke cvičení

Asi každému je jasné, že sezením na gauči a stravou plnou cukrů a nezdravých tuků se kil navíc nezbaví. Jak však zhubnout, když cvičení z duše nenávidíte? Proveďte malé a jednoduché, zato však trvalé změny – břišní tuk bude brzy minulostí: 

  • Ke každému jídlu si dejte porci zeleniny: Zelenina je plná vlákniny, která vás zasytí na delší dobu, navíc zpomaluje vstřebávání cukrů a zásobí vaše tělo potřebnými vitamíny a minerály.
  • Pijte hodně vody: Tělo potřebuje ke správnému fungování dostatek vody. Pokud pijete málo, mohou se brzy dostavit problémy s dýcháním, krevním oběhem a samozřejmě trávením. Navíc jak se říká, hlad je často jen převlečená žízeň.
  • Vybírejte si vždy zdravější verzi pokrmů: Místo bílého pečiva sáhněte po celozrnném, na obědě s kolegy si z menu vyberte tu nejzdravější možnost, například přírodní maso a salát místo smaženého sýra s hranolky. Když vás přepadne hlad u sledování filmu, dejte si místo brambůrků oříšky nebo sušené ovoce. Místo velkého piva si dejte jen malé, víno nahraďte vinným střikem (jednoduše řečeno, snižte konzumaci alkoholu). Břišní tuk tak bude mizet jakoby bez námahy.
  • Nestresujte se: Stres může dle vědeckých studií podporovat ukládání tuku v oblasti pasu. Pokud se snažíte zhubnout, snažte se různou zátěž minimalizovat. Vyhýbejte se stresovým situacím, pokud to jde. Osvojte si meditační a dýchací techniky na zvládání stresu.
  • Dostatečně spěte: Nedostatek spánku bohužel negativně ovlivňuje metabolismus a přispívá tak k většímu ukládání tuků. Snažte se spát minimálně 7 hodin denně.
  • Hýbejte se: Pohyb je k regulaci hmotnosti nezbytný, nemusíte se ale hned zapisovat na lekce aerobiku nebo kupovat permanentku do fitka. Koneckonců, když je vám cvičení cizí, stejně byste ji nevyužili. Místo toho začleňte do každého dne trochu přirozeného pohybu. Jděte na procházku, vystupte o zastávku dřív a dojděte do cíle pěšky. Když potřebujete v obchodě jen pár věcí, jděte pěšky nebo jeďte na kole, místo výtahu či eskalátoru použijte schody. Snažte se zkrátka o trochu více hýbat. 
iZdroj fotografie: Freepik

Nejlepší cvičení na břicho

Pokud vám cvičení nevadí a hledáte vhodné cviky na břicho, vězte, že tím úplně nejúčinnějším je obyčejné prkno. Vypadá jednoduše, ale je to slušná fuška. Uvidíte, až jej vyzkoušíte. Musíte totiž zapojit svaly středu těla, což z počátku není vůbec jednoduché.

Prkno: Jak na správné provedení

Lehněte si na břicho a pak se zvedněte, tělo držte pouze na předloktích a na špičkách nohou. Hlavu držte rovnoběžně s podlahou, abyste si nezatěžovali krk. Při držení této pozice musíte zatnout hlavní břišní svaly. Vaše tělo by mělo tvořit od ramen k patám přímku. Snažte se udržet pánev v neutrální poloze, nezvedejte ji ani nahoru, ani ji neprohýbejte dolů. Zůstaňte v této poloze co nejdéle.

Další aktivity, které pomáhají zhubnout břišní tuk

Kromě tohoto cviku jsou vhodné i další, které jsou zaměřené na střed těla. Čím více svalové hmoty získáte, tím rychlejší bude i spalování tuků. Dále samozřejmě kardio, tedy jakékoli cvičení, které vám zvýší tepovou frekvenci. Nemusíte hned běhat (pokud máte opravdu velkou nadváhu, není běh ani vhodný), zkuste rychlejší procházky. Když uslyšíte svou oblíbenou písničku, zatancujte si. A poslední bazén zaplavte kraulem.

Uvidíte, že i pomocí malých změn můžete dosáhnout velkých výsledků. Nepřepalte start. Pokud si řeknete, že odteď už budete jíst jen salát a budete každý den hodinu cvičit, po pár dnech to vzdáte. Stanovte si reálné cíle a jděte k nim pomalými, ale vytrvalými kroky. Uvidíte, že se vám brzy podaří břišního tuku zbavit. Držíme vám palce.

Co vám při hubnutí pomohlo nejvíce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články