Chrápete v noci? Dejte si pozor, hrozí vám pokuta ve výši 15 000 Kč

Chrápání nemusí obtěžovat jen vašeho partnera, ale pokud chrápete opravdu silně, klidně i všechny sousedy. A to se pak může prodražit.

chrápání i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chrápání může mít mnoho příčin. Někdy je pouze přechodné a souvisí s probihajicim respiračním onemocněním, jindy je chronické a zbavuje se jej opravdu jen velice těžko. I intenzita je různá a zatímco jeden člověk jen sladce pochrupuje, jiný jako by vedle vás řezal dřevo. A to může být značně obtěžující. Pro samotného chrápajícího to však může mít také velmi nepříjemnou dohru.

Chrápání se vám může pekelně prodražit 

Chrápání jsme na JakZdravě řešili již mnohokrát, obvykle však ze zdravotního hlediska. Dnes se na něj zaměříme ze stránky právní. Chrápání vám totiž může za jistých okolností způsobit nemalé potíže, a navíc vám značně odlehčit peněženku.

A nehovoříme jen o odstěhování partnera z ložnice či neustálém kupování špuntů do uší. Příliš hlasité chrápání může být totiž klasifikováno jako rušení nočního klidu. Jakkoli kuriózně to může znít, i takové případy se dějí. Obzvlášť pokud chápete opravdu hlasitě, máte tenké stěny a sousedům dojde trpělivost a zavolají na policii. Jak totiž vysvětluje Městská policie v Olomouci, policisté musí každé oznámení prověřit, brzy po ohlášení vám tak budou klepat na dveře. Na místě vám pak mohou uložit pořádkovou pokutu až 5 000,- Kč. 

policista iZdroj fotografie: Piqsels
Noční návštěva policie rozhodně není nic příjemného

Nemusí to skončit jen pokutou na místě

Advokáti z právní poradny FrankBold dodávají, že ve správním řízení pak můžete dostat další pokutu, a to až ve výši 10 000,- Kč. Stejné výše pokut se samozřejmě týkají i dalších (a rozhodně obvyklejších) způsobů rušení nočního klidu, jako jsou hlučné oslavy, party, živá či reprodukovaná hudba, případně i hádky či jiné hlučné rozepře v době nočního klidu, tedy v době mezi 22:00 a 6:00 hodinou ranní.

chrápání

Časté chrápání: Na vině může být obezita, nedostatek spánku, ale i spánková apnoe

Chcete-li se chrápání zbavit, přestaňte kouřit, vyvarujte se alkoholu, pořiďte si anatomický polštář, spěte na boku, zajděte si do specializovaných center nebo vyzkoušejte některé z babských rad proti chrápání, které jsme s vámi dříve na JakZdravě sdíleli.

Jaké nepříjemnosti jste kvůli svému chrápání již museli řešit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články