Změny vidění, bolesti hlavy či bolesti na hrudi: Možná jde o vysoký krevní tlak

Vysoký tlak nebolí, často na něj přijdete, až když už je pozdě. Věnujte svému tělu pozornost a choďte na pravidelné prohlídky k lékaři.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Problém vysokého krevního tlaku tkví v tom, že nebolí a nezpůsobuje žádné alarmující symptomy, které by vás hnaly k lékaři. Přitom je jedním z hlavních rizikových faktorů, které přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, včetně mrtvice a infarktu. Lékařka Judith Marcin, M.D. proto doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu a čas od času si nechat tlak zkontrolovat.

Vysoký tlak nebolí

Vysoký krevní tlak je obvykle zjištěn jen náhodou při preventivní prohlídce, v horším případě až když způsobí závažné komplikace, jako je například infarkt, jak už jsme ostatně na JakZdravě dříve vysvětlovali. Někdy však přece jen můžete pozorovat jisté signály, že je váš tlak dlouhodobě vyšší, než by měl být. Patří mezi ně například:

  • Změny vidění: Rozmazané, neostré vidění bez zjevného důvodu, stejně jako dočasná ztráta zraku (i částečná nebo na jedno oko) jsou rozhodně důvodem k návštěvě lékaře.
  • Bolesti hlavy: Bolest hlavy může mít mnoho příčin, včetně naprosto banálních, jako je nedostatek tekutin, jak jsme již na JakZdravě popisovali. Příčinou však může být i vysoký krevní tlak. 
vysoký tlak iZdroj fotografie: Freepik
Tlak si můžete pohodlně měřit i doma
  • Bolest na hrudi: Bolest na hrudi spojená s vysokým tlakem je již výsledkem komplikací a škod, které vysoký tlak napáchal. Při náhlé bolesti na hrudi, obzvláště pokud je spojena s dušností, neprodleně stav konzultujte s lékařem.

Himalájská sůl i jako pomocník: Zabrání svalovým křečím a sníží i krevní tlak

Prevence je základ 

U vysokého tlaku platí, že je lepší mu předcházet, než jej pak řešit. Snažte se proto dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jezte zdravě, pravidelně sportujte, dostatečně spěte, snažte se příliš nestresovat, s alkoholem, solí i tučnými jídly šetřete, případně vyzkoušejte některé z babských rad na snížení tlaku, které jsme s vámi na JakZdravě sdíleli.

Jak jste odhalili vysoký tlak vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články