Máte tendenci dávat si po obědě šlofíka? Toto je 6 důležitých informací, o kterých musíte vědět

Po dobrém obědě – dvacet minut odpočinku, po špatném – raději nevstávat. Máte to také tak, ale váháte, zda děláte správně? Na některé věci je šlofík opravdu prospěšný.

Žena v posteli s jídlem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Patříte k lidem, kteří razí heslo, že po dobrém obědě je třeba dvacet minut odpočinku? Pak vám jistě udělá radost zpráva, že takový malý odpolední šlofík dokáže udělat s vaším zdravím divy. Hlavně pro psychickou pohodu je odpočinek velmi důležitý. Dovolte si zastavit se v tom uspěchaném světě kolem, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

1. Šlofík je zdrojem dobré nálady

Když spíte, vaše tělo uvolňuje hormon serotonin. Ten způsobuje, že se cítíte šťastnější. Proto trocha osvěžujícího spánku může způsobit, že se budete cítit vyrovnanější a víc v pohodě. Naše redakce psala, že podobného stavu dosáhnete i nočním spánkem, když budete spát bez oblečení.

2. Zdřímnutí pomůže mozku

Odpolední zdřímnutí pomáhá mozku lépe vstřebat nové informace. Proto se po hodině odpočinku zvyšuje produktivita, lépe se vám bude soustředit a budete mnohem ochotnější k plnění svých povinností a k práci.

3. Odpočinek zlepšuje soustředění

Stačí drobný odpočinek a budete rázem bdělejší, aktivnější a soustředěnější. Účinek spánku má pro tělo stejný, nebo dokonce ještě lepší efekt než kofein.

Muž spí na kanapi po obědě iZdroj fotografie: Freepik
Po dobrém obědě je skvělé se natáhnout.

4. Dejte si dvacet a budete překypovat nápady

Podle některých zdrojů odpolední spánek zvyšuje kreativitu. Je to logické, unavený mozek, zvláště po obědě, když je veškerá krev u žaludku a tráví, nevymyslí nic převratného. Proto je dobré si odpoledne zdřímnout. Podle webu Healthline by vám spaní po jídle nemělo činit velké potíže, protože právě to, že se najíte, vás ukolébává a nutí k odpočinku.

5. Spánek zlepšuje výkon

Když shrneme výše zmíněné, odpočinek tělo potřebuje. Důležitý je hlavně pro mozek, který tyto chvilky spánku využívá k třídění informací. Těch má za den více než dost, takže je skutečně co třídit. Díky šlofíku bude mít mozek v informacích přehled a budou se vám lépe vybavovat.

Jak natrénovat mozek, aby usnul za 10 sekund + dýchací metoda 4-7-8. Každý bude spát jako pařez

6. Šlofíček pro ostřejší smysly

Po odpočinku se zlepšují také smysly, hlavně čich je vnímavější a zrak mnohem ostřejší. Odpolední spánek posiluje smysly o něco lépe než noční spánek. Přesto, jak píše web SleepFoundation, je lepší a přirozenější dávat si hlavní spánek v noci. Pokud se vám nedaří večer usnout, přes den rozhodně nespěte. Na JakZdravě jsme psali o potížích s usínáním v souvislosti s poruchami spánku. Zkontrolujte si, zda nějakou netrpíte.

Jak jste na tom vy s odpoledními šlofíky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články