Změny nálad, bolest břicha, zácpa a vyrážky: I tak se může projevovat hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha se projevuje obrovským množstvím příznaků v závislosti na konkrétních hormonech. Někoho trápí akné, jiného zácpa či nespavost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hormony hrají klíčovou roli v regulaci mnoha funkcí v těle a hormonální nerovnováha tak logicky může mít obrovské množství různorodých negativních dopadů. Od špatné pleti, menstruačních problémů a vyrážky přes bolesti břicha, zácpu a další zažívací problémy až po změny nálad či jiné duševní problémy. 

Příznaky, které naznačují hormonální nerovnováhu

Mnohé příznaky hormonální nerovnováhy jsme již na JakZdravě rozebírali. Zpočátku nenápadné obtíže bohužel často vyústí v závažné problémy, které mají negativní dopad na váš každodenní život. Vzhledem k tomu, že hormony ovlivňují nespočet tělesných funkcí, i příznaky hormonální nerovnováhy jsou velice široké. Odbornice na celostní medicínu Debra Sullivan, Ph.D. vysvětluje, že hormony ovlivňují mimo jiné chuť k jídlu, spánkový režim, reakce na stres, libido i mentální rozpoložení. Věnujte proto pozornost následujícím příznakům a včas je řešte s lékařem:

  • Změny nálad: Hormonální nerovnováha může dramaticky ovlivnit vaši náladu a emoční stav. Například pokles hladiny serotoninu, který je často nazýván hormonem štěstí, může vést k depresím, úzkostem nebo podrážděnosti. 
  • Bolesti břicha a další zažívací obtíže: Problémy s trávením, jako je bolest břicha, pálení žáhy, nadýmání a nevolnost, mohou být dalším příznakem hormonální nerovnováhy. Může je způsobit například nadměrná produkce hormonu progesteronu nebo gastrinu.
  • Vyrážka a další kožní problémy: Vyrážka, ekzém, akné nebo suchá kůže mohou být také spojeny s hormonální nerovnováhou. Často jsou vyvolány nadměrnou produkcí pohlavních hormonů, estrogenu či testosteronu.
akne iZdroj fotografie: iStock
Akné je častým projevem hormonální nerovnováhy
  • Váhový přírůstek: I nechtěné přibírání je často způsobeno hormonální nerovnováhou. Obvykle za něj může zvýšená hladina kortizolu, tedy stresového hormonu.
  • Spánkové poruchy: Hormony zodpovídají i za spánek. Nespavost a další spánkové poruchy jsou často spojeny s pohlavními hormony, testosteronem a estrogenem. Není tedy divu, že nespavost trápí mnoho žen po menopauze, kdy se produkce estrogenu výrazně snižuje, jak už jsme dříve na JakZdravě upozorňovali.
  • Další obtíže: Odborníci z MedicalNewsToday dodávají, že hormonální nerovnováha může způsobit mnoho dalších obtíží, jako například vypadávání vlasů, bolesti kloubů, neplodnost, změny menstruačního cyklu, snížené libido, poruchy erekce, úbytek svalové hmoty a větší lámavost kostí.

5 dokonalých potravin, které zatočí se stresem a úzkostí

Pomohou změny životního stylu i léky

Hormonální nerovnováha může být způsobena mnoha faktory, včetně stresu, špatné stravy, nedostatku spánku a jistou roli hraje samozřejmě i genetika. Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, poraďte se s lékařem, který vám s léčbou poradí. Obnovit hormonální rovnováhu je často možné i pomocí úpravy životního sytu, obzvláště stravy, fyzické aktivity a úrovně (respektive lepšího zvládání) stresu. 

Jaké problémy upozornily na hormonální nerovnováhu vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články