Objevil se na vašich končetinách tento příznak? Dbejte na detaily, může se jednat o diabetes

Kožní příznaky mohou odhalit nejen cukrovku. Pokud se objeví vyrážka nebo neobvyklá skvrna či výrůstek, vždy je lepší konzultovat jeho původ s lékařem.

Kontrola hladiny cukru v krve glukometrem z kapky krve na prstu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Cukrovka se v současnosti vyskytuje stále častěji. Začíná nenápadně a může zůstávat dlouho neodhalená. To je ale špatně, protože se na ni přijde pozdě nebo vůbec. A za tu dobu dokáže napáchat nevratné změny na vnitřních orgánech či očním pozadí. Proto si dávejte pozor i na neobvyklé kožní příznaky, které vás mohou navést ke včasnému odhalení cukrovky.

Běžné příznaky cukrovky

Mezi běžné příznaky diabetu patří časté močení, neustálý hlad, únava, špatně se hojící rány a zhoršení citlivosti končetin. Tyto příznaky popsala naše redakce v dřívějším článku. Ale ani tyto příznaky nemusí být tak vážné, aby se díky nim odhalila nemoc. Proto mohou pomoci kožní problémy, které vznikají na podkladě vysoké hladiny cukru v krvi, jak píše také web Healhtline.

Kožní příznaky cukrovky

Hnědé skvrny na nohou

Diabetická dermopatie se projevuje hnědými skvrnami na nohou, které jsou známé také jako diabetická noha. Jakmile se upraví pomocí léčby hladina cukru v krvi, do dvou let tyto skvrny mohou zmizet. Je ale důležité vyhledat lékaře, protože z těchto skvrn, jak varuje web MayoClinic, se mohou vyvinou vážné komplikace.

Tmavé sametové skvrny

Těmto skvrnám se odborně říká acanthosis nigrican. Jedná se o tmavé skvrny, které vypadají na pohled jako samet. Nejčastěji se s nimi setkáte na krku, v podpaží a tříslech. Objevují se v počátečních stádiích cukrovky.

Ruce v modrých rukavicích provádí pedikúru na noze iZdroj fotografie: Freepik
Diabetikům se doporučuje chodit na pedikúru k odborníkům, aby se minimalizovalo riziko poranění nohou.

Sklerodermie

Sclerederma diabeticorum je odborný název pro zhrublou a ztvrdlou kůži. Obvykle se to týká kůže na horní části zad, ramenech a krku. Tato hrubá kůže se může vyskytnout i po úpravě hladiny cukru v krvi.

Otevřené rány, které se špatně hojí

Diabetické vředy jsou v podstatě otevřené rány, které způsobil špatný krevní oběh a poškozené nervy. Často se vyskytují na chodidlech a velmi obtížně se hojí. Proto se diabetikům doporučuje nechodit bez bot, chránit své nohy před poraněním a postupovat velmi opatrně i při pedikúře. Imunitní systém bývá při diabetu oslabený, takže není neobvyklá nasedající bakteriální či plísňová infekce.

příznaky cukrovky

Nenápadné příznaky začínající cukrovky, o kterých častokrát neví ani lékař

Vyrážky

Červené skvrny a různé vyrážky jsou vždy varovným příznakem, který by měl vidět odborník. Nejde jen o cukrovku, ale také o další choroby. Tím, že budete věnovat pozornost kvalitě a změnám své kůže, můžete snížit riziko komplikací cukrovky a zlepšit tak kvalitu svého života. Poruchy krevního oběhu při diabetu mohou odhalit i dlaně, jak jsme na JakZdravě již psali.

Jaké zkušenosti máte v souvislosti s kožními projevy při cukrovce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články