Palmový olej živí a podporuje vznik nádorových onemocnění. V Česku je jím postižen každý 3. obyvatel

Palmový olej rozhýbal diskuse ekologů během kataklyzmatických požárů v Indonésii. Neškodí jen přírodě, ale také zdraví. Vědci zjistili, že zásadně zhoršuje průběh rakoviny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Co mají společného hranolky, mražená pizza, kakaové pomazánky či cereální tyčinky se šampony, kosmetikou a bio palivy do automobilů? Je to palmový olej, který už několik let hýbe světem. Po rozsáhlých požárech palmových plantáží předminulý rok v Indonésii sice jeho odbyt klesl, nicméně i tak je ho v oběhu neustále více, než je zdravé. A to doslova. Vědci z Barcelony pod vedením doktora Salvadora Benitaha zveřejnili studii, jež prokazuje zásadní vliv palmového oleje na šíření rakovinného bujení v tělech pacientů.

Palmový olej mění genom rakovinných buněk

Kyselina palmitová, která se nachází v palmovém oleji a v menším množství i v oleji kokosovém, zvyšuje riziko vzniku metastáz rakoviny na sto procent. Jinými slovy, jestliže se pacient s rakovinou stravuje potravinami obsahujícím palmový olej, jako jsou třeba hranolky, pizza, nebo třeba i cereální tyčinky, má naprostou jistotu, že se nádorové bujení rozšíří i do dalších částí těla. Nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová (v olivovém oleji) nebo linolová (ve lněných semíncích) tento efekt neprokázaly.

i

V rakovinných buňkách vědci odhalili protein, který označili názvem CD36 a který se ukázal být zodpovědný za vznik metastáz. Tehdy, když je vhodně vyživovaný nasycenými mastnými kyselinami, které zachycuje a pohlcuje, spouští tak genetický proces šíření rakovinného bujení do dalších částí těla.

Průběh i závěry své studie publikoval tým z univerzity IRB Barcelona v prestižním vědeckém časopisu Nature. Autoři výzkumu napsali: „Zdá se, že existuje přímá souvislost mezi spotřebou tuku a zvýšením metastáz zprostředkovaným proteinem CD36 u myší naočkovaných lidskými nádorovými buňkami,“ uvedl ve studii autor Aznar Benitah. „K pochopení tohoto vztahu je zapotřebí více studií, a to především proto, že v industrializovaných společnostech znepokojivě zvyšujeme spotřebu cukrů a nasycených tuků,“ doplnil vědec.

Bez proteinu CD36 se rakovina nerozšíří

Proces metastázování rakoviny je založen na tom, že se rakovinná buňka oddělí od původního nádoru a krevním řečištěm se pak šíří do jiných částí těla do té doby, než najde jiný orgán, kde se zachytí a způsobí růst nového nádoru. Tento proces by při vyloučení působení proteinu CD36 vůbec nebyl možný. A jeho funkci spouští právě kontakt s nasycenými mastnými kyselinami, jako je právě palmový olej.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pokusy na laboratorních myších ukázaly přímou souvislost mezi působením tuků na protein CD36 a vznikem metastáz rakoviny

Aby potvrdili své závěry, otestovali vědci svou teorii na myších infikovaných karcinomem ústní dutiny. Testovacímu vzorku zvýšili příjem nasycených tuků o 15 procent nad běžnou spotřebu. To je zhruba množství obsažené v běžné fastfoodové stravě. U kontrolní skupiny myší s normálním příjmem tuků se metastázy vyvinuly ve 30 procentech případů. U myší na tučné stravě to bylo až 80 procent.

Když zopakovali pokus při použití výhradně kyseliny palmitové, stoupla pravděpodobnost vzniku metastáz na 100 procent. Jinými slovy, metastázy se vyvinuly u všech testovaných subjektů. „Tuky jsou pro tělo nezbytné, ale přebytečný tuk může mít vážný dopad na zdraví. To se již dříve ukázalo u některých nádorů, jako je rakovina tlustého střeva. A nyní jsme to ukázali u metastatického procesu,“ vysvětlil doktor Benitah.

Hlídáte si množství tuku ve své stravě, nebo jíte vše, na co máte chuť?

Vědci v krátkém videu zobrazili mechanismus působení proteinu CD36 na šíření rakoviny

Zdroj: IRB Barcelona

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy