Zvýšená teplota, únava a suchý kašel: Nepleťte si tyto příznaky s nachlazením, může jít o koronavirus

Viry jsou nepříjemní nepřátelé, nejsou vidět a boj s nimi je někdy velice náročný. To platí i o koronavirech, které způsobují infekce u lidí i zvířat.

buňka koronaviru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Koronavirů existuje hned několik typů, některé způsobí pouze mírnější onemocnění horních cest dýchacích, jiné mohou vést k závažnějším respiračním onemocněním. Lékař Darragh O´Carroll v článku na Healthline vysvětluje, že virus SARS-CoV-2, lépe známý jako covid-19, může potencionálně způsobovat vážné komplikace, mezi které patří potíže s dýcháním či zápal plic. A právě i kvůli tomu je velice důležité rozpoznat příznaky covidu-19 a jiných respiračních onemocnění.

Příznaky covidu-19

Příznaků, které se dají považovat za typické pro onemocnění covid-19, je mnoho. Mezi ty nejtypičtější patří vysoká teplota, neustávající kašel, ztráta chuti či čichu, únava, dušnost a celkově bolavé tělo, jak uvádí článek na webu NHS. Dále se může jednat o bolesti hlavy, krku, rýmu, ztrátu chuti k jídlu i průjem. Poznat covid-19 od nachlazení či chřipky je obtížné. Uvádí se, že příznaky chřipky se objevují spíše náhle, zatímco u covidu-19 se objevují spíše postupně. Ale jinak se mnoho z nich překrývá, avšak chřipka má kratší inkubační dobu a je méně nakažlivá.

V jakých případech vyhledat pomoc okamžitě?

Jedním ze zásadních problémů, který pozastavil veškerý svět kolem nás, spočíval v tom, že covid-19 umí způsobovat i velice vážné stavy, které potřebují okamžitou lékařskou pomoc. Jak uvádí web Center for Disease Control and Prevention, existují varovné signály, kdy je nutné se obrátit na pohotovost. Tento úkon je na místě při potížích s dýcháním, o kterých jsme již na JakZdravě psali v souvislosti s časnými příznaky infarktu. Také ihned volejte lékaře při bolestech a tlaku na hrudi, zmatenosti, při potížích s udržením bdělosti či v případě, že máte modré rty či obličej.

potíže s dýcháním iZdroj fotografie: Freepik
Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc při potížích s dýcháním či bolesti na hrudi.

Co dělat pokud máte příznaky covidu-19?

Ne v každém případě je nutná lékařská pomoc. Zpočátku je nutné se pozorovat, zůstat doma a vyhnout se styku s lidmi. Můžete kontaktovat svého lékaře, případně se nechat otestovat a mít jistotu, zda se jedná o tento typ viru. Pokud se covid-19 potvrdí, zkuste se vyhnout kontaktu s lidmi i ve vašem domově, a to po dobu alespoň 3 dnů (ideálně 5 dní) po provedení testu. Především chraňte jedince, kteří jsou nějak oslabeni nebo jsou starší. V případě zhoršení se obraťte na lékaře.

Jak se chránit

Před viry je ochrana vždy obtížná, avšak i v tomto případě existují určitá opatření, která mohou pomoci. První z nich je nám všem již známé – v uzavřených rizikových prostorech je možné nosit roušku či respirátor, čemuž jsme se na JakZdravě věnovali v období pandemie. Dále je možné se nechat očkovat, posilovat imunitu, mýt si ruce mýdlem a teplou vodou, vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi a také si nesahat na obličej, pokud ruce nemáte umyté. Vhodné je kašlat či kýchat do kapesníku či ohybu lokte, aby nedošlo ke zbytečnému šíření viru.

Jakými příznaky jste při onemocnění covid-19 trpěli vy či vaši blízcí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články