Máte na nehtech půlměsíce? Budete překvapeni, co všechno prozradí o vašem zdraví

Bílý půlměsíc u základny nehtu může poukazovat na mnoho faktů ohledně zdraví. Nemusí být vidět vůbec, ale můžou být i nadměrně velké. Vše má svůj důvod.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Půlměsíc u základny nehtu, který má bílou barvu, se odborně nazývá lunula. U většiny lidí je lunula na palci největší, zatímco na malíčku většinou zcela chybí. Málokdo ovšem ví, že tyto půlměsíčky neboli lunuly mohou říct mnoho informací o zdravotním stavu. Primárně jsou spojeny s krevním oběhem a srdcem. Normální je stav, kdy lunula pokrývá jednu pětinu až jednu čtvrtinu povrchu nehtu. Změny i aktuální stav lunul může dle tradiční čínské medicíny poukazovat na patologické fyzické změny.

Změna lunuly na jednom prstu

Malíček

Pro malíček je typické, že lunula je téměř nepozorovatelná nebo chybí úplně. Lunuly na malíčku jsou spojeny s funkcí ledvin, tenkého střeva i srdce. Zvětšená lunula může poukazovat na vysoký krevní tlak.

Prsteníček

Lunuly na prsteníčku jsou spojeny s funkcí reprodukčních a lymfatických sytémů. Pokud je lunula vidět jen malinko může signalizovat problémy s trávením.

Prostředníček

Prostřední prst má souvislost s funkcí mozku a také kardiovaskulárním systémem. Pokud zde lunula není přítomná může to být znak cévních problémů a vysokého krevního tlaku.

Ukazováček

Nesprávná funkce střeva, slinivky břišní nebo chronické onemocnění dýchacích cest může být na vině zmenšené nebo chybějící lunuly na uazováčku.

Palec

Půlměsíc na palci odráží zase funkci plic a sleziny. Zpravidla je ze všech prstů největší, ale neměla by zabírat více než 25 % plochy nehtu. Kuřáci ji mohou mí menší, zvětšená může být důvodem arteriální hypertenze.

iZdroj fotografie: Freepik

Co mohou značit nadměrně velké lunuly

První otázkou zajisté je, kdy už jsou lunuly považovány za velké. Zpravidla tomu tak je, když zabírají více než třetinu nehtu. Pokud tomu tak je, tělo vás upozorňuje na problémy s kardiovaskulárním systémem, narušením srdečního tepu či nízkým krevním tlakem. Velmi hojně se zvětšené lunuly objevují u sportovců a všech lidí, jejichž povolání je spojené s fyzickou aktivitou. Na vině může být i vysoké vystavení stresu.

Sotva viditelné lunuly

Malé lunuly naznačují souvislost s poruchami krevního oběhu či nízkým krevním tlakem. Může jít také o projev oslabeného imunitního systému či nedostatku železa a vitamínu B12.

iZdroj fotografie: Freepik

Chybějící lunuly

U dětí je naprosto běžné a normální, že lunuly neboli půlměsíčky nejsou viditelné. Objevují se až během života. Ale i někteří dospělí lidé lunuly nemají vůbec kvůli fyziologickým specifikám struktury nehtů. Pokud jste ovšem lunuly měli a náhle zmizely, je to považováno za jeden z příznaků poruchy cirkulace krve. Nepřítomnost lunul může být také spojena s poruchami štítné žlázy či nedostatkem vitamínu B12 a železa.

Barvy lunul

Klasická a zdravá barva je bílá, zpravidla o několik odstínů světlejší než pokožka. Pokud barva půlměsíčků není bílá, ale šedá, značí to únavu či poruchy trávení. Fialové lunuly značí špatný krevní oběh, v tomto případě můžete pociťovat i závratě a bolesti hlavy. Pokud si všimnete lunul zabarvených do růžové až červené barvy, může se jednat o plicní problémy či nedostatek fyzické aktivity. Ojediněle se můžou ukázat i černé lunuly. To je ovšem velice závažné a nebezpečné, ve většině případů se jedná o otravu těžkými kovy.

Jaké lunuly máte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články