Bolesti kloubů, únava a špatná soustředěnost: I tak se projevuje syndrom prosakujícího střeva

Syndrom prosakujícího střeva se nemusí projevit jen zažívacími problémy, mohou se dostavit i zdánlivě nesouvisející potíže, včetně duševních.

i tlusté střevo potřebuje očistu i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době se stále více lidí potýká s různými gastrointestinálními problémy, které ovlivňují nejen trávicí systém, ale i celkové zdraví a duševní pohodu. Specialista Atli Arnarson BSc vysvětluje, že jedním z takových problémů je syndrom prosakujícího střeva. Ten může mít mnoho různých nepříjemných projevů, včetně bolestí kloubů, chronické únavy a snížené koncentrace.

Co je to syndrom prosakujícího střeva

Syndrom prosakujícího střeva je stav, při kterém střevní stěna obrazně řečeno netěsní a propouští do krevního oběhu škodlivé látky a bakterie. Tento jev může být způsoben různými faktory, včetně špatné stravy, stresu, delšího užívání antibiotik nebo nadměrného užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Zvýšená střevní propustnost je spojována i s několika chronickými a autoimunitními onemocněními, včetně cukrovky 1. typu a celiakie.

únava iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedním z projevů syndromu prosakujícího střeva je i chronická únava

Projevy syndromu prosakujícího střeva

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, potíže se střevy jsou v dnešní době poměrně časté a jejich projevy mohou být velmi rozmanité. Syndrom prosakujícího nebo též propustného střeva není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Příznaky mohou zahrnovat zažívací potíže, potravinové intolerance a nedostatečné vstřebávání živin, kožní problémy a autoimunitní poruchy. 

Projevy mohou být také mentálního charakteru. Můžete trpět častými změnami nálad, a dokonce i závažnějšími poruchami, jako jsou deprese, úzkost, autismus a ADHD. Mohou vás trápit také:

  • Bolesti kloubů: Porucha střevní stěny může vést k zánětu v těle, což může způsobit bolesti a ztuhlost v kloubech.
  • Únava: Škodlivé látky a bakterie prosakující z trávicího systému mohou vyvolat zánět a aktivovat imunitní systém, což může vést k chronické únavě a pocitu vyčerpání.
  • Špatná soustředěnost: Škodliviny, které se dostávají do krevního oběhu, mohou negativně ovlivnit funkce mozku a způsobit problémy s pamětí a mentálním výkonem.

Léčba syndromu prosakujícího střeva

Odborníci z MedicalNewsToday vysvětlují, že léčba tohoto syndromu se obvykle zaměřuje na identifikaci a odstranění faktorů, které k poškození střevní stěny přispívají. Jedná se například o změnu stravovacích návyků, snížení stresu a podporu zdravé střevní mikroflóry. Může být také vhodné užívat doplňky stravy, které podporují hojení střevní stěny, jako jsou probiotika, glutamin nebo léky na bázi bylin.

Máte střevní potíže? Poradíme, jaké probiotika jsou nejlepší!

Důležitá je také změna životního stylu, včetně pravidelné fyzické aktivity, dostatečného odpočinku a již zmiňovaná minimalizace stresu. V tomto ohledu vám může pomoci jóga, meditace, dechová cvičení či pravidelné procházky v přírodě. Pomoci může též akupresura, jak už jsme na JakZdravě ostatně zmiňovali, nebo masáže.

S jakými střevními problémy se potýkáte nejčastěji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články