Máte hypermobilitu? Extrémní ohebnost je spíš na škodu

Hypermobilita, kdy se vaše klouby dokážou ohnout tak, že to budí údiv, rozhodně není žádnou výhrou v loterii. Ve skutečnosti vůbec není o co stát.

hypermobilita kloubů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hypermobilita je stav, kdy mají klouby větší rozsah pohybu, než je běžné. Většinou je podmíněna geneticky a vzniká v důsledku uvolnění vazů, svalů a jiných tkání, které omezují pohyb kloubu. Může se týkat jen některých kloubů, nejčastěji na rukou, nebo celého těla. Může být spojena i s bolestí a dalšími zdravotními problémy, například náchylností k vykloubení.

Skvělý párty trik, zdravotně však žádná výhra

Pružnost a ohebnost je samozřejmě důležitá, na JakZdravě jsme sdíleli mnoho cviků, jak větší flexibility dosáhnout, pokud je ale přehnaná, může představovat problém. I když může schopnost například ohnout palec do pravého úhlu na obě strany působit impozantně, po zdravotní stránce rozhodně není o co stát. 

Nejde jen o větší náchylnost k vykloubení daného kloubu, které jsme již zmiňovali. Hypermobilita s sebou nese i další potíže. Lékaři z ClevelandClinic vysvětlují, že u některých osob může být hypermobilita spojená s dlouhodobými bolestmi kloubů, náchylností ke zranění kloubů a vazů, únavou, střevními problémy a dalšími nepříjemnými příznaky. 

Bolavé klouby porazí domácí krém z hořčice a medu. Stačí vmasírovat na bolavé místo, úleva se dostaví co nevidět

Hypermobilitu poznáte i sami

Pro diagnostiku hypermobility se používá tzv. Beightonovo skóre. Při orientačním vyšetření se provádí několik jednoduchých cviků, jejichž provedení vám odhalí, zda mají klouby větší rozsah, než by měly mít. Jedná se o:

  • přitažení palce k předloktí 
  • ohnutí malíčku směrem ke hřbetu ruky
  • propnutí loktů
  • propnutí kolen
hypermobilita bolest kloubu iZdroj fotografie: Freepik
Hypermobilita je někdy spojená i s bolestí

Odborníci z ČPZP vysvětlují, že o hypermobilitu jde v případě, že se dokážete dotknout palcem předloktí, ohnout malíček směrem ke hřbetu ruky do 90 °, případně i více, propnout lokty a kolena více než do roviny (tedy prohnout je dozadu) a dotknout se v předklonu s propnutými koleny podlahy celou dlaní.

Dodržování několika zásad vám život s hypermobilitou usnadní

Pokud hypermobilitou trpíte, měli byste dodržovat několik zásad, abyste předešli zranění. Je to vhodné i v případě, že vás netrápí žádné další potíže. Redaktoři z VímCoJím zdůrazňují obzvláště omezení dlouhého sezení či stání a zařazování pravidelných přestávek na protažení, pravidelný pohyb (vhodné je například plavání) a používání kvalitní matrace, aby tělo v noci mohlo dobře regenerovat.

Zdravý životní styl podpoříte výběrem vhodné obuvi a oblečení

Web WoldoShop připomíná i důležitost správné obuvi s podporou nožní klenby, pozitivní vliv posilování svalů a stravy bohaté na vitamín C. Vhodná je i suplementace kolagenem, který má na stav kloubů, šlach i vazů pozitivní vliv, jak jsme na JakZdravě již několikrát zmiňovali.

Jaká je vaše zkušenost s hypermobilitou

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články