Olej z černého kmínu je proti bolestem kloubů všeho druhu naprosto nepřekonatelný. Tím však možnosti jeho využití zdaleka nekončí.
Bolesti kloubů mohou mít mnoho příčin. Od úrazu přes zánětlivá onemocnění po degenerativní onemocnění kloubu. Nehledě na příčinu, výsledek je většinou stejný – snížená pohyblivost a bolest. Kromě klasických léků (které s sebou obvykle nesou i nepříjemné vedlejší účinky) vám mohou výrazně ulevit i přírodní produkty a domácí léčba.
Přírodní léčba je často stejně účinná jako ta farmaceutická
Bolesti kloubů jsou velmi nepříjemné a dokáží člověku zkomplikovat i jednoduché denní úkony. Kromě klasické léčby mnoho lidí spoléhá i na přírodní léčbu, některé domácí léky na bolest kloubů jsme s vámi ostatně sdíleli i na JakZdravě. O jeden takový recept z oblasti přírodní medicíny se na svém blogu podělil pneumolog Dr. Branimir Nestorovic. Ten tvrdí, že nejlepším přírodním lékem jsou obklady z černého kmínu. Jeho účinnost potvrdily i vědecké studie.
Olej byste měli ideálně aplikovat na postižený kloub 3x denně, alespoň několik týdnů. Lékař hovoří konkrétně o 8 týdnech používání. Kromě bolavých kloubů můžete olej použít i na kožní problémy, jako je akné, lupénka nebo ekzémy. Je možné jej užívat i vnitřně například proti parazitům, bakteriím a virům nebo při zažívacích potížích.
Olej z černého kmínu
Příprava oleje z černého kmínu není složitá, ale vyžaduje trochu trpělivosti. Budete potřebovat:
- černý kmín (semena)
- mlýnek nebo hmoždíř
- kvalitní olej, ideálně lisovaný za studena (například olivový nebo lněný)
Semínka černého kmínu rozemelte na hrubší prášek a ve vyšší pánvi či hrnci zahřejte olej. Olej ohřejte na mírné teplotě, ale nepřehřívejte ho. Jakmile je olej teplý, přidejte mletý černý kmín. Pomalu a důkladně zamíchejte a nechte při mírné teplotě po dobu asi 5-10 minut provařit. Tímto procesem se uvolňují esenciální látky z kmínu a promíchají se s olejem.
Nechte olej s kmínem vychladnout na pokojovou teplotu. Poté můžete olej přefiltrovat pomocí jemného síta nebo gázy, abyste odstranili hrubší částice kmínu. Výsledný olej z černého kmínu přelijte do čisté lahve nebo sklenice s víčkem. Stejně jako i u jiných olejů, které jsme vám již na JakZdravě doporučovali, i tento uchovávejte na chladném a tmavém místě.