Proč se na těle objevují pavoučí žilky: Příčinou je stárnutí, ale i problémy s alkoholem

Pavoučí žilky sice nejsou zdravotní komplikací, ale jejich výskyt trápí mnoho žen. Pokud se jim chcete vyhnout, pijte s rozumem, příliš se nesluňte a vyhněte se některým lékům.

pavoučí žilky i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Pavoučí žilky, známé také jako teleangiektázie, jsou drobné, viditelné cévky, které se často objevují na povrchu kůže. Mohou být modré, červené nebo fialové a obvykle mají vzhled jemných větviček nebo pavučiny, proto se jim také říká právě pavoučí nebo metličkové. Odbornice na celostní medicínu Cynthia Cobb, DNP vysvětluje, že teleangiektázie sice nemá přesně známou příčinu, jistou roli však zřejmě hraje genetika a prostředí. Někteří lidé jsou tak ke vzniku pavoučích žilek náchylnější.

Metličkové či pavoučí žilky jsou vlastně nejjemnější formou křečových žil

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, tyto drobné rozšířené cévy jsou vlastně lehkou formou křečových žil. Na rozdíl od klasických křečových žil, které se objevují převážně na dolních končetinách, se pavoučí žilky mohou objevit prakticky kdekoli na těle, včetně obličeje. Příčiny jejich vzniku jsou různé, ačkoliv mezi nejčastější patří stárnutí a nadměrná konzumace alkoholu.

Proč stárnutí a nadměrná konzumace alkoholu způsobuje pavoučí žilky

To, že má přehnané pití alkoholu velmi negativní vliv na celé tělo, jsme na JakZdravě zmiňovali již několikrát. Významně škodí játrům, ledvinám i srdci, je spojováno i s rozvojem artitidy či dokonce rakoviny. Podílí se i na vzniku pavoučích žilek. Alkohol totiž působí jako vasodilatátor, což znamená, že způsobuje rozšíření krevních cév. 

alkohol iZdroj fotografie: Depositphotos
Nadměrné pití alkoholu tělu neprospívá v žádném ohledu

Při častém a nadměrném pití alkoholu mohou cévy zůstat trvale rozšířené a pavoučí žilky jsou na světě. Alkohol může také způsobit zánět a poškození cév, což vede k jejich praskání a následnému vzniku pavoučích žilek. Jednou z dalších příčin, je dle lékařů z MedlinePlus i stárnutí. S věkem totiž kůže ztrácí svoji pružnost a cévy se stávají křehčími. To usnadňuje jejich rozšíření a následné praskání. Kůže je navíc s věkem tenčí, cévy jsou více viditelné a náchylnější k poškození. 

Roli hrají i jistá onemocnění

Stárnutí a excesivní konzumace alkoholu nejsou samozřejmě jedinými faktory, které se na vzniku pavoučích žilek podílejí. Roli hraje i genetika, časté vystavení pokožky slunci a větru, těhotenství či například poškození kůže. Lékařka Raechele Cochran Gathers, MD dodává, že vliv mají i jistá onemocnění a léky, jako akné, růžovka, léky rozšiřující cévy a dlouhodobé užívání perorálních nebo lokálních kortikosteroidů.

Pavoučí žilky se neobjevují jen tak, může jít o příznak ataxie

Pavoučí žilky jsou sice samy o sobě neškodné, ale představují kosmetický problém, hlavně u žen. Pokud vás jejich výskyt trápí, můžete se obrátit na lékaře či kosmetičku, kteří vám s léčbou mohou pomoci. K jejich odstranění se často používá laser, skleroterapie (injekce speciálního roztoku přímo do postižených žilek) či radiofrekvenční ablace. Případně můžete vyzkoušet babské rady, které jsme na JakZdravě již také sdíleli.

Co na pavoučí žíly pomohlo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články